AB'den 'polise operasyon' açıklaması

Avrupa Birliği Komisyonu, son üç haftadır çok sayıda polis yetkilisinin görevden alınmasının mevcut soruşturmaların bağımsızlığı ve tarafsızlığına olası etkisi açısından endişe konusu olduğunu belirtti.

Anadolu Ajansı 08.01.2014 - 15:10

AB'den 'polise operasyon' açıklaması

AB Komisyon sözcüsü Olivier Bailly, polis yetkililerinin görevden alınması, görevlerinin değiştirilmesi ya da kovulmasının endişe konusu olduğunu söyledi.

Bailly, "Bu adımlar, mevcut soruşturmalar ile yargı ve polisin konuları bağımsız şekilde soruşturma kapasitesine zarar verebilir" dedi.

AB Komisyonu'nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle'nin 27 Aralık'ta yaptığı açıklamaya atıfta bulunan Bailly, "Bir aday ülke olarak, aralarında hukukun üstünlüğünün uygulanmasının da bulunduğu katılım kriterlerine bağlı olan Türkiye'ye, suç ithamlarının ayrımcılık ya da tercih yapılmaksızın şeffaf ve tarafsız şekilde ele alınmasını sağlayacak gerekli tüm önlemleri almasını ısrarla tavsiye ediyoruz" diye konuştu.

Bailly, bu suçlamalarla ilgili soruşturmaların etkisini baltalayacak her türlü eylemden kaçınılması gerektiğini söyledi.

AB Komisyonu sözcüsü Olivier Bailly, AB Komisyonu'nun 17 Aralık'tan bu yana yargının ve yargının talimatları doğrultusunda hareket eden polisin, aralarında yolsuzluğun da bulunduğu suçlara yönelik ithamların tamamen soruşturulması, hesap verebilirliğin sağlanması ve bağımsız bir şekilde hareket etme kapasitesini azaltacak ya da baltalayacak eylemlere yönelik endişeleri dile getirdiğinin altını çizdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...