AB'den Sırbistan'a vize muafiyeti geliyor

AB yıl sonunda Sırbistan, Karadağ ve Makedonya'ya vize muafiyeti getirmeye hazırlanıyor. Bosna Hersek ve Aranavutluk'un ise muafiyet için kriterleri yerine getiremediği söyleniyor.

Anadolu Ajansı 14.07.2009 - 16:11

Batı Balkanlardan Avrupa Birliği'ne vizesiz seyahat hedefi doğrultusunda, Türkiye gibi AB üyelik müzakerelerini sürdüren Hırvatistan'a yıllardır vize uygulamayan AB, bu yıl sonunda Makedonya, Sırbistan ve Karadağ'a da vize muafiyeti getirmeye hazırlanıyor.

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ile adalet, özgürlük ve güvenlikten sorumlu üyesi Jacques Barrot'nun yarın düzenleyecekleri ortak basın toplantısıyla açıklayacakları raporda, vizesiz seyahat kriterlerini büyük ölçüde karşılayan Makedonya, Sırbistan ve Karadağ'a yeşil ışık yakılırken,

Bosna Hersek ve Arnavutluk'un istenilen koşulları yerine getirmede başarısız oldukları ileri sürülüyor.

AB'nin Batı Balkanlarda çoğunluğu Hristiyan ülkelere vize muafiyeti tanırken Bosna Hersek ve Arnavutluk'u dışarıda bırakması ve bağımsızlığını sonradan kazanan Kosova'yı bazı AB üyelerinde tanınmaması nedeniyle değerlendirmeye hiç alamaması, "Müslümanlara ayrımcılık yapıldığı" eleştirilerine neden oluyor.

Türkiye söz konusu olunca Avrupa Adalet Divanı'nın vizeyle ilgili kararlarını bile uygulamamakta direnen AB, en yeni üyeleri Bulgaristan ve Romanya'ya da Birliğe katılmalarından 7 yıl önce (2000 yılında) vize muafiyeti getirmiş ve Avrupa Parlamentosu, katılım müzakereleri yapan ülke vatandaşlarından vize istenmemesi yönünde tavsiye kararı almıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...