AB'den Türkiye açıklaması

Avrupa Komisyonu, Türkiye'nin Avrupa'ya geçen göçmen sayısını sınırlama çalışmalarının AB'yi tatmin etmediğini açıkladı.

Reuters 07.01.2016 - 13:41 | Son Güncelleme : 07.01.2016 - 13:45

AB'den Türkiye açıklaması

Avrupa Komisyonu'nun Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, ümit verici ilk sonuçlara rağmen Türkiye'den Avrupa'ya gelen göçmenlerin sayısının hâlâ çok yüksek olduğunu ve Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin göçmen sayısını azaltmak için attığı adımlardan memnun olmadığını belirtti.

Avrupa Birliği, Kasım ayında varılan uzlaşı sonrası Türkiye'nin Avrupa'ya gelen göçmen sayısını azaltmasını bekliyor.

Türkiye, toprakları üzerinden Avrupa'ya geçen göçmen sayısını sınırlama karşılığında mali destek, Türk vatandaşlarına vize kolaylıkları sağlanması ve üyelik sürecinin canlandırılması için AB ile Kasım ayında anlaşmıştı.

Timmermans, düzenlenen basın toplantısında, "Elbette tek gösterge azalan sayılardır. Hepimiz taahhütlerimizin arkasındayız, rakamları aşağı çekmek için yapılan ortak eylem planının da bir parçası da bu zaten. Son haftalarda sayıların görece yüksek seviyelerde olduğu açıkça görülüyor, yani hâlâ yapacak çok şey var" dedi.

Timmermans sözlerini şöyle sürdürdü, "Türk yetkililerle olumlu bir işbirliğimiz var. Çalışmalarının daha etkin olması için ne yapabileceğimiz konusunda görüşmeleri sürdüreceğiz. İlk sonuçlar cesaret vericiydi ama bizleri tatmin etmekten çok uzak" dedi.

Sayfa Yükleniyor...