Türkiye'ye vize kolaylığı için AB'den şart

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, "Avrupa Birliği ülkelerine gelecek sığınmacı sayısında azalma görüldükten sonra Türkiye'ye vize kolaylığı sağlanmalı" dedi.

ntv.com.tr 14.10.2015 - 11:07

Türkiye'ye vize kolaylığı için AB'den şart

Almanya Başbakanı Angela Merkel pazar günü çalışma ziyareti için Türkiye'ye geliyor. Merkel'in ziyaretinin birinci maddesi mülteci krizi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ziyareti öncesi, sığınmacılar konusunda Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk'tan ilginç bir açıklama geldi.

Sığınmacılar konusunda Türkiye ile yapılacak olası anlaşmayla ilgili açıklama yapan Avrupa Konseyi Başkanı Tusk, "Türkiye'ye vize kolaylığı ve maddi yardım, AB'ye gelecek sığınmacı sayısında azalma görülmesi halinde sağlanmalı" dedi.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye'ye vize kolaylığı ve maddi yardım konusunda Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanlarına bir mektup yazdı.

Vize kolaylığı ve maddi yardım için Türkiye'ye şart konulmasını talep eden Tusk, "Avrupa'ya gelecek sığınmacı sayısında azalma görülmeden bu haklar verilmemeli" dedi.

Yarın yapılacak AB devlet ve hükümet başkanları zirvesi öncesi bir akşam yemeğinde Türkiye ve Suriye konusunun konuşulmasını talep eden Tusk, Türkiye'nin sığınmacılar için önemli bir geçiş ülkesi olduğuna işaret etti.

Türkiye, mülteciler konusunda AB'yle imzalanacak Geri Kabul Anlaşması için bazı şartlar öne sürüyor. Ankara, Geri Kabul Anlaşması karşılığında Türk vatandaşlarına vize kolaylığı, sığınmacıların barınması için maddi yardım ve AB müzakerelerinde ilerleme sağlanmasını istiyor.

MERKEL'İN ÇALIŞMA ZİYARETİ

Türkiye'nin taleplerinin Almanya Başbakanı Angela Merkel'in pazar günü Ankara'ya yapacağı çalışma ziyaretinde gündeme gelmesi bekleniyor.

VİZESİZ AB SEYAHATİ

AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı ve eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün yaptığı açıklamada, 2 yıl içinde vizesiz AB seyahatının mümkün olduğunu söylemişti.

Sayfa Yükleniyor...