AB'den Türkiye'ye vize müjdesi

AB'nin Genişlemeden Sorumlu üyesi Stefan Füle, Türkiye'nin AB için kilit ülke olduğunu vurgulayarak, Türklere vize kolaylığı müjdesi verdi.

Haberler - NTV Haber 13.10.2011 - 13:40

AB'den Türkiye'ye vize müjdesi

AB'nin Türkiye İlerleme Raporu'nu açıklamasının ardından Avrupa Birliği Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Stefan Füle, NTV'nin sorularını yanıtladı. NTV Brüksel Temsilcisi Güldener Sonumut'un sorularını yanıtlayan Fülle, Türkiye'nin Avrupa Birliği için kilit ülke olduğunu belirterek, "Vize kolaylığı için çalışma başlattık" dedi.

'ÜÇ NOKTADA ÖNEMLİ ADIM ATILDI'
Füle, Türkiye'nin katılım sürecindeki olumlu noktalarına örnek olarak şunları gösterdi: Gayrimüslim vakıfların taşınmaz mülkiyetlerini geri verilmesi, HSYK'nın bağımsızlığının sağlanması ve ordu üzerindeki sivil kontrolün güçlendirilmesi.

'YASALAR BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE ENGEL'
Genişlemeden sorumlu üye Füle, Türkiye'nin aşması gereken sorunlar olarak da, Türk yasalarının belirsizliği nedeniyle pek çok sayıda gazetecinin tutuklu olmasını gösterdi. Füle, "Ne yazık ki geçen yılki İlerleme Raporu'nda belirttiğimiz bir şeyi yinelemek zorunda kaldık. Hali hazırdaki yasalar basın özgürlüğünü sağlamıyor" dedi.

'VİZEDE ÖNEMLİ KOLAYLIKLAR OLACAK'
AB'nin Türkiye'ye vize kolaylığı sağlamak için harekete geçtiğini hatırlatan Füle şunları söyledi: "Bu konuda yapabileceğimiz pek çok şey var, Komisyon'un önümüzdeki günlerde yapacağı birçok çalışma var. Örneğin ilki vize başvurularında gereken belgelerin listesiyle ilgili. Komisyon üyesi meslektaşım Cecilia Malmström , benim de desteğimle vize yasası ve Shengen alanı hakkında adımlar atmaya kararlı. Amaç daha fazla öğrenci ve iş adamının önümüzdeki zaman diliminde daha rahat vize, hatta çoklu giriş vizesi alabilmesi. Eminiz ki üye devletler de vize kolaylığı sağlanmasının avantajlarını görüp çalışmaları bunun ötesine vizesiz dolaşıma çekebilecekler."

Sayfa Yükleniyor...