AB'den Ukrayna'ya 11 milyar Euro yardım

Avrupa Birliği, siyasi kriz sonrası bir bölümü Rusya işgali altında olan Ukrayna'ya 11 milyar Euro'luk yardım paketi açıkladı. Ancak AB bu yardıma IMF ile imzalanacak anlaşma şartı getiriyor.

05.03.2014 - 14:54

AB'den Ukrayna'ya 11 milyar Euro yardım

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, ciddi ekonomik sorunlarla karşı karşıya olan Ukrayna'ya yapılacak yardımın farklı unsurları içeren bir paketten oluşacağını ve tutarının 11 milyar Euro olacağını söyledi.

AB Komisyonu üyelerinin haftalık olağan toplantısı sonrasında açıklama yapan Barroso, "AB'nin en acil önceliği, mevcut krize uluslararası hukuka tam saygılı, barışçıl bir çözüm için katkı sağlamak" dedi.

Buna paralel olarak uluslararası toplumun, Ukrayna'nın ekonomisini ve mali durumunu istikrara kavuşturmasına yardımcı olmak amacıyla harekete geçmesinin gerektiğini söyleyen AB Komisyonu Başkanı Barroso, paketin, kapsayıcı ve reform odaklı hükümetin Ukrayna'nın istikrarlı ve müreffeh geleceğini yeniden inşasına destek amaçlı olduğunu ifade etti.

Barroso, yarın yapılacak Ukrayna konulu olağanüstü AB Zirvesi'nde devlet ve hükümet başkanlarına sunulacak pakette yer alan, "önümüzdeki birkaç yıla yayılacak" 11 milyar Euro'luk kaynağın, AB bütçesi ve AB temelli uluslararası finans kurumlarından sağlanacağını belirtti.

RUSYA İLE 15 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA
Ukrayna'daki eski yönetim, geçen Kasım ayında yapılan görüşmelerde, Ortaklık Anlaşması ile Derin ve Kapsamlı Ticaret Anlaşması (DCFTA) imzalanması karşılığında AB'nin 7 yıl için önerdiği 19 milyar Euro'luk paketi reddederek Rusya ile 15 milyar dolarlık anlaşma sağlamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...