AB'den vize için 72 kriter vurgusu

Türkiye’nin vize serbestisi konusunda ilerleme kaydettiğini belirten AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, "Vize serbestisi için Türkiye’nin 72 kriteri yerine getirmesi gerekiyor. Türkiye şimdiye kadar 69-70 tane kriteri yerine getirdi" dedi.

Anadolu Ajansı 31.05.2016 - 11:29 | Son Güncelleme : 31.05.2016 - 11:32

AB'den vize için 72 kriter vurgusu

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Lüksemburg’da gerçekleştirilen Avrupa Halk Partisi’nin (EPP) 40'ıncı kuruluş yıldönümü kutlamasında, Türkiye'ye vize serbestisine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden vize serbestisi alması için yapması gerekenlerde ilerleme kaydettiğini söyleyen Juncker, "Vize serbestisi için Türkiye’nin 72 kriteri yerine getirmesi gerekiyor. Türkiye şimdiye kadar 69-70 tane kriteri yerine getirdi. Türkiye’nin terörle mücadele yasasını değiştirmesi Avrupa Birliği’nin bir koşulu" diye konuştu.

"SINIRLARIMIZDA İNSANLAR ÖLMÜYOR"

Almanya Başbakanı Angela Merkel de "Türkiye ile yapılan anlaşma modeli bizim çıkarlarımızı dengeliyor. Sınırlarımızda insanlar ölmüyor ve sınırlarımız korunuyor" açıklamasında bulundu.

AB Komisyonu, 4 Mayıs'ta Türk vatandaşlarının Schengen ülkelerine vizesiz seyahat etmesini öngören bir tavsiye kararı almış ancak vizelerin kaldırılabilmesi için 72 kriterden geriye kalan 5'inin de tamamlanması gerektiğini belirtmişti.

Bu şartlar arasında terör tanımının değiştirilmesi de bulunurken, Avrupa Parlamentosu tüm kriterler karşılanana kadar AB Komisyonu'nun teklifini oylamama kararı almıştı.

AB, vize serbestisi için Türkiye’den terörle mücadele kanunun değiştirmesini isterken, Ankara da AB’nin terörle mücadelede Türkiye’nin hassasiyetlerini dikkate almadığını belirtiyor.

Sayfa Yükleniyor...