AB'den Türkiye'ye vize muafiyeti açıklaması

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, tüm kriterlerin yerine getirilmesi durumunda AB Komisyonu'nun Türk vatandaşları için vize muafiyeti yönünde tavsiye kararı alacağını söyledi.

Anadolu Ajansı 27.04.2016 - 15:39

mogherini ab vize muafiyet270416.jpg

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine Türk vatandaşları için vize serbestisine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türk yetkililerinin endişe etmesi için bir sebep olmadığını ifade eden Mogherini, "Tüm kriterler yerine getirildiği takdirde AB Komisyonu vizesiz seyahat yönünde tavsiye kararı alacaktır. Geçmişte kriterleri yerine getiren diğer ülkelerde olduğu gibi" dedi.

Türkiye'nin bu kriterleri tamamlamak için geçmiş haftalardaki gibi çalışmalarına devam etmesinin önemine değinen Mogherini, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in "Türkiye için kriterlerde hafifletme yapılmayacaktır"
şeklindeki ifadesini hatırlattı.

Mogherini, "Kriterlerin karşılanmaması durumunda ise AB Komisyonu vizelerin kaldırılması yönünde tavsiye kararı
almayacaktır" şeklinde konuştu.

AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Mogherini basın özgürlüğünün kendileri için çok önemli olduğunu ama bunun vizelerin kaldırılmasıyla bir ilgisinin bulunmadığını sözlerine ekledi.

SON RAPOR 4 MAYIS'TA AÇIKLANACAK

AB Komisyonu vize muafiyetiyle ilgili üçüncü ve son raporunu 4 Mayıs'ta açıklayacak. Raporda Türkiye'nin kriterleri yerine getirdiği sonucuna varılırsa AB Komisyonu vizelerin kaldırılması için tavsiye kararı alacak.

Ancak Türk vatandaşlarının Schengen üyesi ülkelere vizesiz seyahati, Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi'nin onayının ardından mümkün. Vizelerin kaldırılmasıyla Türk vatandaşları 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaf
olacak.

18 Mart'taki Türkiye-AB Zirvesi'nde tüm şartların yerine getirilmesi durumunda vizelerin haziran sonunda kaldırılması karara bağlanmıştı.

Zirvede alınan kararlar çerçevesinde ayrıca, 20 Mart'tan sonra Türkiye üzerinden Yunan adalarına giden sığınmacıların 4 Nisan'dan itibaren iade edilmesine başlanmıştı. Anlaşmanın yürürlüğe girmesinin ardından Türkiye üzerinden Yunan adalarına geçişler önemli oranda azalmıştı.

Sayfa Yükleniyor...