ABD'li danışmandan Ankara'ya mesaj

Ankara'nın tepkisini çeken, Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John, Kürtlerin korunmasına ilişkin anlaşma sağlanmadan ülkesinin Suriye'den çekilmeyeceğini söyledi. Bolton, Suriye'den çekilme süreci için 7 Ocak Pazartesi günü Ankara'ya gelecek heyete başkanlık edecek.

NTV Haber 06.01.2019 - 23:04

ABD'li danışmandan Ankara'ya mesaj

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Ankara ziyareti öncesi, Amerika Birleşik Devletleri'nin Suriye'den çekilmesine yeni bir koşul ekledi. Çekilme için, Türkiye'nin, Amerikan Yönetimi'nin Suriye'deki müttefiki Kürtleri korumayı kabul etmesi gerektiğini belirtti.

Bolton, Ankara'da, Türk yetkililerle yapacağı görüşmelerde bu konuya vurgu yapacağını söyledi. Kürtleri koruyacak bir anlaşma sağlanmadan Suriye'den çekilmenin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.

Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, İsrail ve Türkiye'yi kapsayan dört günlük ziyaretin ilk durağı Kudüs'te konuştu. "Türklerin, Amerika Birleşik Devletleri ile anlaşma ve tam koordinasyon sağlanmadan askeri bir harekata girişeceğini düşünmüyoruz ancak bizimle savaşan muhalif Suriye güçlerinin de tehlikeye atılmaması gereğini de yerine getirmeliler" dedi.

Bolton, Ankara'da Türkiye'nin hedeflerinin ve kapasitesinin görüşüleceğini söyledi.Bolton Türkiye'ye, Amerika Birleşik Devletleri'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ile birlikte gelecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilmesi beklenen heyet, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü brahim Kalın ile görüşecek.

ABD heyetinin, Suriye'den çekilme kararına ilişkin süreç ve esaslar hakkında Türkiye'yi bilgilendirmesi bekleniyor.

Bu çerçevede Türkiye'nin, terör örgütü YPG'ye verilen silahların geri alınmasına yönelik beklentisi de görüşmelerin ana başlıkları arasında olacak. Ayrıca ABD askerlerinin çekildiği alanların rejim güçleri tarafından kontrol altına alınmaması konusundaki hassasiyet dile getirilecek.

Sadece Fırat'ın doğusundaki YPG tehdidi değil, DAEŞ'le mücadele de ABD heyetinin Ankara temaslarında ele alınacak. Trump "ABD askeri çekilince mücadaleyi Türkiye yürütecek" demişti. Harekatın DAEŞ'e karşı oluşturulan Uluslararası Koalisyon'un koordinesinde yapılması seçeneği de değerlendirilecek.

Sayfa Yükleniyor...