Kuzey Kore, Amerikan yönetimiyle ilişkileri daha da gerecek bir adım atarak, ülkeye yasadışı yollardan girmekle suçladığı iki Amerikalı kadın gazeteciye 12'şer yıl ağır çalışma cezası verdi.

Amerikalı televizyon muhabirleri Laura Ling ile Euna Lee, basına kapalı olarak görülen davada, ülkeye yasadışı yollardan girmek ve Kuzey Kore ulusuna karşı düşmanca eylemlerde bulunmaktan suçlu bulundu.

Karar gereği 12 yıl boyunca ülkedeki zorunlu çalışma kamplarından birinde tutulacak olan gazetecilerin, dava ülkenin en yüksek mahkemesinde görüldüğü için, temyiz hakkı bulunmuyor.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı kararı derin bir kaygıyla karşıladığını duyurdu. İki Amerikalı gazeteci 3 ay önce Çin-Kuzey Kore sınırında tutuklanmıştı.

Dava ise, Kuzey Kore'nin yeni nükleer deneme yapmasının hemen ertesinde, Obama yönetiminin ülkeyi terörü destekleyenler listesine almayı tartıştığı bir sırada alındı.

Böyle bir durumda daha sert yaptırımlarla karşılaşması muhtemel olan Pyongyang'ın, gazetecileri bir pazarlık kozu olarak kullanmak istediği yorumları yapılıyor.