"IŞİD'e karşı mücadelede son bir yılda ne yapıldı?" sorusuna yanıtı, ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'le Küresel Mücadele Özel Temsilcisi emekli General John Allen verdi.

Allen konuşmaısnda, Ankara’da yaşanan terör saldırısı karşısında ABD ve NATO’nun ‘tereddütsüz’ bir şekilde Türkiye’nin yanında olduğunu belirtti ve "Düşüncelerimiz ve dualarımız saldırıdan etkilenen insanlar ve Türk insanı ile birliktedir” şeklinde konuştu.

IŞİD'LE MÜCADELEDE YAPILANLAR!

IŞİD'in son bir yılda bölgede toprak kaybettiğini, uluslararası koalisyon olarak örgütün üzerine gitmeye devam edileceğini vurgulayan Allen, ılımlı muhaliflere ulaşmayı sürdüreceklerini, "Esad’ın karşısında olan herkes teröristtir" anlayışını kabul etmediklerini söyledi.

Türkiye bölgede kritik bir partner. Türkiye'nin hava sahasını açması, operasyonların kapasitesi açısından çok önemliydi. Artık 18 dakikada Suriye’nin kuzeyinde olabiliyoruz.

Rusya’nın Esad rejimine desteği ile son zamanlarda bölgedeki gelişmelere müdahil olmasını üstü kapalı bir şekilde eleştiren Allen, Rusya’nın Suriye ilgili son planının sadece İran tarafından destek gördüğünü kaydetti.

Esad rejiminin, ayakta kalmak için yabancı savaşçılardan destek aldığına dikkat çeken Allen, “Rusya, İran ve Lübnanlı Hizbullah, Suriye rejimini destekliyor. Rusya’ya göre kısa süreli taktiksel bir kazanç sağlayabilir. Ama Suriye’de muhalif güçlere saldırılıyor" diye konuştu.

Rusya’nın bölgeye IŞİD’e saldırmak amacıyla girdiğini ancak IŞİD hariç bütün muhalif gruplara saldırdığını savunan Allen, bölgede Rusya ile ABD'nin yarış halinde olmadığını ifade etti.

65 uluslararası koalisyon üyesi ile birlikte Suriye’de mülteci krizini çözerek herkesin evine dönmesi ve akan kanın bir an önce durması için mücadele ettiklerini anlatan Amerikalı general, Suriye’deki siyasi geçiş sırasında Esad’ın uzak tutulması durumunda, "Başkan Obama ile Dışişleri Bakanı Kerry, IŞİD’le mücadele konusunda İran ve Rusya dahil, herkesle çalışmaya hazır" söylemini hatırlattı.

"ÖRGÜTÜN İKİNCİ ADAMI ÖLDÜRÜLDÜ"

Uluslararası koalisyonun kurulmasından sonra IŞİD’in ikinci adamının öldürüldüğünü ve finans kaynaklarına büyük zarar verildiğini anlatan general Allen, koalisyonun IŞİD’in bölgeden temizlenmesi için mücadele verdiğini belirtti.

Yabancı teröristlerin sınırdan geçmemesi konusunda, Türkiye sınır güvenliğini artırdı, koalisyon üyeleri ile istihbarat paylaşımında bulundu. Türkiye direkt tehdit altında ve ABD bu konuda Türkiye'nin yanında.

Allen, koalisyon üyeleri olarak Iraklı polislerin yetiştirilmesine destek verdiklerini belirterek, “Koalisyon ve Birleşmiş Milletler (BM) bölgenin IŞİD’ten temizlenmesi, güvenin sağlanması, su ve elektrik gibi ihtiyaçların karşılanmasına önem vermektedir” şeklinde konuştu.

IŞİD ile çatışmalarının uzun süreli bir sorun olduğunu anlatan Allen, teröre kaynak sağlayan petrol, rehine ve köle ticareti gibi gelir kaynaklarını yakından takip ettilerini belirtti. Allen, ABD Hazine Bakanlığı’nın IŞİD’in önemli gelir kaynaklarına engeller koyduğunu aktardı.

Yabancı terörist tehdidini azaltmanın ve radikalleşmenin rehabilite edilmesi için 52 tane ülkenin bilgi paylaşımında bulunduğunu anlatan Allen, bunun daha fazlasının yapılması gerektiğini ifade etti.

General John Allen, soru-cevap kısmında IŞİD ideolojisi ile mücadele etmeleri gerektiğini, bu sorunun tam olarak bitmesi için bir jenerasyonun geçebileceğini söyledi. Ancak koalisyon olarak bunu başaracaklarına inandıklarını ifade etti.

"Bölgede en kötü senaryonun ne olduğu?" sorusuna cevap veren Allen, Rusya'nın, Şialarla ilişkilerini güçlendirmesi ile bölgede çıkabilecek 'mezhepsel sorunların' olduğunu sözlerine ekledi.