ABD'li komandonun babasından Trump'a ret

Trump başkanlık koltuğuna oturduktan 6 gün sonra Yemen'de El Kaide hedeflerini yok etmek için operasyon emri verdi. Operasyonda bir ABD askeri yaşamını yitirdi. O askerin babasının Trump'la bir araya gelmeyi reddettiği ortaya çıktı.

ntv.com.tr 27.02.2017 - 17:25

trump ivanka abd yemen asker270217.jpg

ABD Başkanı Donald Trump, başkanlık koltuğunu Barack Obama'dan aldıktan 6 gün sonra Yemen'de El Kaide hedeflerine karşı operasyon emri verdi. Operasyonda çoğu kadın ve çocuk 40 kişi yaşamını yitirdi. ABD ordusundan ise bir asker ölürken, 3'ü de yaralandı.

Operasyonun fiyaskoyla sonuçlanmasının ardından Trump yönetimi, eski başkan Barack Obama'yı suçladı. Operasyonun planlamasının Obama yönetimi tarafından yapıldığı ve sadece emri Trump'ın verdiği ileri sürüldü.

ABD ordusuna mensup "SEAL 6" da görev yapan komando William Ryan Owens geçtiğimiz ay 28 Ocak'ta Yemen'de operasyonda yaşamını yitirdi. Baba William Owens, oğlunun ölümüyle ilgili soruşturma açılmasını talep etti.

"Oğlumun ölümünün arkasına saklanma" diyerek ABD Başkanı Donald Trump'a çağrıda bulanan baba William Owens, cenaze töreninde Trump'la buluşmayı reddetiğini de söyledi.

Trump ve kızı Ivanka Trump'ın Dover Askeri Üssü'nde oğlu için düzenlenen cenaze törenine geldiğini sonradan öğrendiğini belirten William Owens, "Trump'ın törene geleceğini rahipten öğrendim. Onlara Başkan'la buluşmak istemediğimi, üzgün olduğunu ve onu görmek istemediğimi söyledim" dedi.

ABD'li komando William Ryan Owens Yemen'deki operasyonda yaşamını yitirmişti. 
ABD'li komando William Ryan Owens Yemen'deki operasyonda yaşamını yitirmişti. 

BEYAZ SARAY'DAN SORUŞTURMA AÇIKLAMASI

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise, Başkan Donald Trump'ın Yemen'de yaşamını yitiren asker William Ryan Owens'ın ölüm nedeninin araştırılması için soruşturma açılmasına karşı çıkmayacağı belirtildi.

YEMEN'DE NE OLMUŞTU?

Yemen'de geçtiğimiz ay 28 Ocak'ta ABD ordusunun terör örgütü El Kaide hedeflerine düzenlediği saldırıda çoğu kadın ve çocuk 40 kişi yaşamını yitirmişti. Operasyonda El Kaide'in üst düzey yöneticisinin hedef alındığı belirtilmişti. Operasyonda bir ABD askeri ölmüş, üçü de yaralanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...