ABD'li komutan bile İsrail'den emin değil

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, İsrail'in İran'ın nükleer tesislerine olası bir saldırı başlatmadan önce ABD'ye haber vereceği konusunda emin olmadığını söyledi.

01.12.2011 - 13:10

ABD'li komutan bile İsrail'den emin değil

Dempsey, İran'ın nükleer faaliyetlerinin durdurulması konusunda ABD ve İsrail arasında görüş farklılıkları bulunduğunu da belirtti.

Uluslararası haber ajansı Reuters'a konuşan ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey, "ABD, İran'ın nükleer faaliyetlerini durdurmak için en doğru yolun yaptırımlar ve diplomatik baskı olduğunu düşünüyor. Ancak İsrail'in bizimle aynı pozisyonda olduğu konusunda emin değilim" dedi.

BARAK: İRAN'A ŞU AN ASKERİ SALDIRI YOK
İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ise, İsrail'in "şu anda" İran'ın nükleer tesislerine bir saldırı düzenlemeyi düşünmediğini söyledi.

İsrail radyosuna konuşan Barak, "Şu anda harekete geçme niyetimiz yok, zorunlu olmadıkça savaşa girişilmemeli" dedi.

İran'a karşı kabul edilecek taktikler konusunda ABD ile olası görüş ayrılıklarıyla ilgili soruya ise İsrail Savunma Bakanı Baraş şu cevabı verdi: "İsrail'in bağımsız olduğunu bilmek gerekir. İsrail hükümeti, ordusu ve güvenlik servisleri İsrail'in varlığı ve güvenliğinin tek sorumlusu."

'İRAN'A HER ZARARI HOŞUMUZA GİDER'
Barak, İran'da yakın zamanda meydana gelen patlamalarla ilgili olarak da "havadan veya diğer yollar vasıtasıyla kaynaklanan ve İran'ın nükleer programını yavaşlatacak her şeyi hoş karşıladıklarını" söyledi.

İran'da geçen ay, başkent Tahran yakınlarındaki Devrim Muhafızları'na ait bir askeri üste patlama meydana gelmiş ve 17 muhafız yaşamını yitirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...