ABD'li komutan PKK'lı üst düzey isimlerle görüntülendi

Türkiye'nin ilk kez Irak'ta Sincar ile Suriye'nin kuzey doğusundaki Karaçok Dağı'na düzenlediği hava operasyonu sonrası bölgede inceleme yapan ABD'li askerlerin yanında yer alan kişinin, İçişleri Bakanlığı'nın aranan teröristler listesinde kırmızı listede yer alan PKK'lı, 'Şahin Cilo' kod adlı Ferhad Abdi Şahin olduğu ortaya çıktı.

Haberler - NTV Haber 26.04.2017 - 20:43

ABD'li komutan PKK'lı üst düzey isimlerle görüntülendi

Suriye'nin kuzeyine düzenlenen hava harekatının ardından uluslararası haber ajanslarının paylaştığı fotoğrafta, ABD'li bir komutan, YGP'lilerle yanyana görülüyor. Bu fotoğraflar Türk Silahlı Kuvvetler'inin Suriye'nin kuzeydoğusunda PKK hedeflerini vurduğu Karaçok bölgesinden. Karedekiler ise Amerikalı subaylarla örgütün üst düzey yöneticileri.

Güvenlik birimleri hava harekatından sonra uluslararası haber ajansları tarafından çekilen bu fotoğraflara ilişkin bir rapor hazırladı. Rapora göre savaş uçaklarının imha ettiği noktalarda inceleme yapan ABD'li askerin yanında objektife takılan isimlerden biri Şahin Cilo kod adlı Ferhat Abdi Şahin.

Rapora göre Şahin Cilo kod adlı terörist örgüte 1990 yılında katıldı. Şemdinli, Avrupa ve Mahmur'da faaliyet gösteren terörist 2012 yılından bu yana örgütün Suriye yapılanmasının silahlı kanat sorumluluğunu yapıyor. Fotoğraftaki diğer terörist ise Redur Halil.

Terör örgütü YPG'nin üçlü yürütme kurulu üyesi olan Halil aynı zamanda YPG'nin basın sözcüsü.

Raporda yer alan foğraflarda Amerikan askerlerinin imha edilen noktalarla ilgili bilgi aldığı görülüyor.

Raporun ikinci bölümünde ise ABD'li üst düzey isimlerin örgüt üyeleriyle birlikte yer aldığı fotoğraf karelerine yer veriliyor.
O isimlerden biri ABD'nin DAEŞ'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk.

McGurk'ün PKK'lı Polat Can ile çektirdiği fotoğraf ile YPG'ye destek veren Amerikalı askerlerin fotoğrafları raporda yer verilen kareler arasında.

Sayfa Yükleniyor...