"Musul ve Rakka'dan sonra da DAEŞ'le mücadele sürecek"

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel Musul ve Rakka'nın alınmasının ardından DAEŞ'le mücadelenin süreceğini söyledi.

NTV Haber 16.11.2016 - 11:17

"Musul ve Rakka'dan sonra da DAEŞ'le mücadele sürecek"

ABD'nin Florida eyaletinde gazetecilerle bir araya gelen ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel hem Suriye hem Irak'taki gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Toplantıyı izleyen gazeteciler arasında NTV muhabiri Burak Özcan da vardı.

Saddam Hüseyin sonrası Irak ordusunun dağıtılmasıyla ilgili konuşan Votel, "Daha yapıcı bir yol izleyip, ordu içindeki iyi askerleri kazanabilirdik. Irak ordusunu dağıtmak akıllıca bir hareket değildi" dedi.

Musul ve Rakka'nın DAEŞ'ten alınmasının örgütün biteceği anlamına gelmediğini ifade eden general Votel, DAEŞ'le mücadelenin Musul ve Rakka operasyonundan sonra da süreceği mesajını verdi.

Türkiye'nin bölge açısından kilit öneme sahip bir ülke olduğunu söyleyen Votel "Eğit-donat" projesiyle ilgili de konuştu.

Eğitilen muhaliflerin DAEŞ'le savaşmak yerine rejimle mücadeleye yoğunlaştığını söyleyen General Votel "Biz de DAEŞ'le mücadeleye yoğunlaşacak başka gruplar bulduk" ifadesini kullandı.

Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığını vurgulayan Votel'in İran'a yönelik eleştirileri de vardı.

Votel, "Varılan anlaşmaya rağmen İran çevresine huzursuzluk yaymaya devam ediyor" dedi.

Sayfa Yükleniyor...