ABD'li komutandan Türkiye açıklaması

IŞİD'e karşı ABD öncülüğündeki koalisyonun sözcüsü Albay Steve Warren, Türkiye'nin, IŞİD'in sınır ötesindeki sığınaklarını ve mevzilerini vurduğu top ve tank atışlarının çok etkili olduğunu söyledi. Warren, 'Menbic cebi' denilen bölgeden gelen görüntülerin, Birinci Dünya Savaşı'ndaki durumu hatırlattığını da söyledi.

Anadolu Ajansı 15.01.2016 - 06:49 | Son Güncelleme : 15.01.2016 - 06:51

ABD'li komutandan Türkiye açıklaması

Steve Warren, IŞİD'e karşı şu anda ABD tarafından eğitilen yaklaşık 150 savaşçı bulunduğu bilgisini verdi.

ABD öncülüğündeki koalisyonun IŞİD'e karşı yürüttüğü operasyonun sözcüsü Albay Steve Warren, Türkiye'nin IŞİD'in sınır ötesindeki sığınaklarını ve mevzilerini vurduğu top ve tank atışlarının çok etkili olduğunu söyledi.

Albay Warren, Bağdat'tan telekonferans yoluyla bağlantı yaparak ABD Dışişleri Bakanlığı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin top ve tank atışları sonucu 200'e yakın IŞİD mensubunun etkisiz hale getirildiğinin hatırlatan Warren, bunun IŞİD karşıtı operasyonları destekleyip desteklemediği sorusunu yanıtladı.

Yanıt, "Türkiye'nin Menbic cebinde çok etkili top atışları yaptığını gördük. Bu bölgede yaptıkları topçu ateşiyle ilgili koordinasyonumuzu sağlamlaştırmak için Türkiye ile çalışmaya devam ediyoruz" oldu.

Warren, bu atışların IŞİD karşıtı koalisyonun şemsiyesi altında yapıldığını belirterek, "Ama yine de koordinasyon üzerinde çalışmamız gerek" diye konuştu. "Nasıl bir koordinasyon?" sorusu üzerine ise Warren, "Tam olarak nereyi vuracaklarını, vurmadan önce bilmek istiyoruz" yanıtını verdi.

"Türkiye'nin bir ihtiyacı karşıladığını" dile getiren Warren, bölgede havanın bozuk olması nedeniyle hava desteği sağlama konusunda sorun yaşadıklarını, Türkiye'nin top atışlarıyla bu noktada devreye girdiğini söyledi.

Warren, "Mükemmeldi. Olması gerektiği gibi oldu" ifadesini kullandı.

"MENBİC CEBİ BÜYÜK SORUN"

Albay Warren ayrıca, Suriye'de IŞİD ile mücadelede "Menbic cebi" olarak adlandırılan bölgenin şu anda büyük sorun oluşturmaya devam ettiğini söyledi. Bölgenin doğusunda Suriye Demokratik Güçleri olarak adlandırılan grupların, batısında ise ABD'nin eğit-donat programında eğitilen gruplar tarafından desteklenen dost güçlerin bulunduğunu ve çatışmaların sürdüğünü kaydetti.

Warren, "Bu güçler bizimle temas halinde. Bize olağanüstü hedef bilgisi iletiyorlar ve biz de bunu çok iyi etki elde edilecek şekilde geliştiriyoruz. Şu anda devam eden savaş oldukça zorlu. Gördüğüm görüntüler Birinci Dünya Savaşı'ndaki durum gibi. Siper hatları, sığınaklar, setler ve şu anda oldukça statik bir savaş devam ediyor. Yer yer dehşet gaddarlıkta taktikler uygulanıyor" dedi.

Sayfa Yükleniyor...