ABD'li Kongre üyesine silahlı saldırı (Steve Scalise kimdir?)

ABD'de Kongre üyesi Cumhuriyetçi Steve Scalise silahlı saldırıda yaralandı. Dört kişinin yaralandığı saldırıda Scalise ameliyata alındı. Trump, saldırı ile ilgili yaptığı ilk açıklamada derin üzüntü yaşadığını belirtti. Saldırgan ise öldürüldü.

ntv.com.tr 14.06.2017 - 15:10 | Son Güncelleme : 14.06.2017 - 19:05

Steve Scalise vuruldu.jpg

ABD'de başkent Washington yakınlarında Alexandria kentinde bir beyzbol sahasında uğradığı silahlı saldırıda yaralanan ABD Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Parti denetçisi Louisiana vekili Steve Scalise'nin sağlık durumunun stabil olduğu belirtildi.

Virginia eyaletinin Alexandria kentinde meydana gelen silahlı saldırıda ABD Kongre üyesi ve diğer 4 kişinin yaralandığı açıklandı.

Saldırıyla ilgili açıklama yapan Alexandria Polis şefi Michael Brown, 07.09'da ilk çağrıyı aldıklarını ve 3 dakika içinde olay yerine intikal ettiklerini söyledi. Saldırıda 5 kişinin vurulduğunu belirten Brown, saldırgan ve yaralananlarla ilgili detaylı bilgi vermekten kaçındı.

Amerikan medyasında saldırganın gözaltında olduğu bildirilirken, Brown bu bilgiyle ilgili henüz bir değerlendirme yapmayacağını söyledi.

Daha sonra saldırıyla ilgili yazılı açıklama yapan Scalise'in ofisi ise "Kalçasından vurulan Kongre üyesinin ameliyata alındığını ve sağlık durumunun stabil olduğunu" belirtti.

Saldırıda yaralanan Kongre Üyesi Steve Scalise'ye sağlık ekiplerince yapılan ilk müdahale böyle görüntülendi. Scalise'in hayati tehlikesi bulunmadığı belirtiliyor.
Saldırıda yaralanan Kongre Üyesi Steve Scalise'ye sağlık ekiplerince yapılan ilk müdahale böyle görüntülendi. Scalise'in hayati tehlikesi bulunmadığı belirtiliyor.

"SALDIRGAN BEYAZ BİR ERKEK"

Olaya tanıklık eden Temsilciler Meclisi üyesi Cumhuriyetçi Mo Brooks, Amerikan CNN kanalına yaptığı açıklamada, saldırıda Scalise'nin yanı sıra aralarında iki polisin de olduğu birkaç kişinin daha yaralandığını, saldırganın orta yaşlarda beyaz bir erkek olduğu dile getirdi.

Yazılı açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump da kendisinin ve Başkan Yardımcısı Mike Pence'in olayı yakından takip ettiğini bildirdi.

Trump, açıklamasında, "Bu trajediden dolayı oldukça üzüntülüyüz. Dualarımız Kongre üyeleri, çalışanları, Kongre polisi, ilk yardım görevlileri ve olaydan etkilenen diğer kişilerle birliktedir" ifadelerini kullandı.

"KÖTÜ YARALANDI ANCAK TAMAMEN İYİLEŞECEK"

Daha sonra Twitter hesabından konuyla ilgili paylaşımda bulunan Trump, "Gerçek bir dost ve vatansever olan Louisiana vekili Steve Scalise kötü yaralandı ancak tamamen iyileşecek. Dualarımız kendisiyle" açıklamasını yaptı.

Saldırı sonrası Beyaz Saray'da açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, yaralı olarak hastaneye kaldırılan saldırganın öldüğünü söyledi.  

"KATLİAM OLABİLİRDİ"

Ancak olay yerinde olan bir diğer Kongre üyesi Cumhuriyetçi Rand Paul ise Amerikan CNN kanalına yaptığı açıklamada, "Saldırgandan 50-60 civarında silah sesi duyduk. Ardından Kongre polisi cevap verdi. Eğer Kongre polisi olmasaydı katliam olabilirdi" ifadelerini kullandı.

Saldırının ardından Kongre'de yapılması planlanan birçok oturumun ya iptal edildiği ya da ertelendiği kaydedildi.

Polis, silahlı saldırının yaşandığı bölgeyi güvenlik çemberine alırken olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

BEYAZ SARAY SÖZCÜSÜ'NDEN AÇIKLAMA

Saldırının ardından Twitter'dan bir mesaj yayınlayan Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, Başkan Trump'ın yaşanan saldırıdan haberdar olduğu bilgisini paylaştı.

STEVE SCALISE KİMDİR?

Cumhuriyetçi Parti'nin çoğunluk lideri olan 51 yaşındaki Steve Scalise 2008 yılından beri Louisiana Eyaleti'nin Temsilcisi olarak görev yapıyor. Scalise Cumhuriyetçi Parti'nin üç numarası olarak gösteriliyor. 

Sayfa Yükleniyor...