Haiti'de deprem sonrası 33 çocuğu ülke dışına çıkarmaya çalışan Amerikalı 10 misyoner, adam kaçırmakla suçlandı. Savcılar, beşi erkek beşi kadın 10 Amerikalının da, bu suça ortak olduklarını bildirdi.

Haiti yetkilileri, Amerikalı misyonerlerle ilgili dosyanın olayı soruşturan yargıca gönderileceğini, bundan sonraki hukuki süreci de bu yargıcın belirleyeceğini söyledi. Misyonerler, haklarında açılan dava başlayana dek üç ay gözetim altında tutulabilir.

Amerikalı misyonerlerden Laura Silsby, mahkeme binasına girişi sırasında gazetecilere, "Sonunda Tanrı'nın istediğinin olmasını, serbest bırakılmamızı umuyoruz" demişti.

Resmen suçlanmaları sonrası mahkemeden ayrılırken misyonerlerin bir bölümü başlarını örterek, dini şarkılar söylediler.

Amerikalıları misyonerlerin hafta başında yapılması planlanan duruşmaları, tercüman eksikliği nedeniyle ertelenmişti.

Haiti Adalet Bakanı Paul Denis, depremin ülkede adli kurumlara da büyük zarar vermesine karşın, misyonlerlerin ülkelerinde yargılanmaları gerektiğini belirtti.

Ancak sanıkların Haiti'de yargılanıp yargılanmayacakları net değil.

MİSYONERLER ACI ÇEKENLERDEN DAHA ÇOK KONUŞULDU
Haiti Başbakanı Jean-Max Bellerive ise Amerikalı misyonerleri "çocuk hırsızları" olarak nitelendirdi.

Jean-Max Bellerive bununla birlikte misyonlerin davasının şimdiden dikkat çektiğini söyledi ve onların sokaklarda acı çeken bir milyon Haitiliden daha fazla konuşulmasına tepki gösterdi.

Misyonerler geçen hafta Cuma günü Dominik Cumhuriyeti sınırında çocuklarla birlikte bulunmaları sonrası gözaltına alınmışlardı. Amerikalılar, yaşları 2 ila 12 arasında değişen çocukları, Dominik Cumhuriyeti'nde bir yetimhaneye götürmeye çalıştıklarını belirtiyor. Ancak bu çocuklardan bazılarının ana babalarının hayatta olduğu ortaya çıkmıştı.

Amerikalı misyonlerler Cuma gününden bu yana cezaevinde tutulurken, 33 çocuğa halen Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'de Avusturya merkezli bir yardım kuruluşu SOS Children's Village bakıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, olayla ilgili gelişmeleri takip etmeyi sürdüreceklerini belirtti.

ÖLÜ SAYISI 212 BİN
Öte yandan 12 Ocak'ta 7,0 büyüklüğündeki depremin vurduğu Haiti'nin Başbakanı Jean-Max Bellerive yaptığı açıklamada, ''200 binden fazla ölümüz var. Bana gelen son bilgilere göre ölü sayısı 212 bine yükseldi'' dedi. Başbakan, ölü sayısının ''biraz daha artmasından'' endişe ettiğini de kaydetti.

Ülkede 300 bin de yaralı var.

Haiti polisi, 12 Ocak'taki depremin ardından cezaevinden kaçan 4 bin mahkumdan 100'ünün yakalandığını açıkladı. Polis açıklamasında, başkent Port-au-Prince'te bulunan ve depremle yıkılan ana cezaevinden kaçanlardan 100'ünün ülkenin çeşitli yerlerinde yakalandığı, diğerlerinin aranmasına devam edildiği kaydedildi.