USCMO Başkanı Usame Cemal "Trump, çıkıp net bir biçimde 'Benim kastım İslam dini  eğildi' demelidir. 'Kastım, insanları öldüren radikal Müslümanlardı' diyebilir; ki buradikal Müslümanlar, en çok da Müslümanları öldürüyor."

ABD'li Müslümanları temsil eden ve aralarında Amerikan İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) ile ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi'nin de (USCMO) bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcileri, katıldığı bir programda, "İslam bizden nefret ediyor" diyen Donald Trump'a, Müslümanlardan özür dilemesi çağrısında bulundu.

CAIR'in Washington'daki genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan CAIR Başkanı Nihad Awad, "Trump, net bir dille hem Müslümanlardan, hem de Amerikalı diğer azınlıklardan özür dilemeli" dedi.

Daha önce Müslümanların ABD'ye alınmasının yasaklanmasını öneren Trump'ın artık İslam'ı suçlamaya kadar vardığını ifade eden Awad, İslam'ın ve Amerikan değerlerinin ırkçılığı yasakladığını ve Trump'ın bu değerlere büyük zarar verdiğini vurguladı.

Trump'ın sadece Müslümanları değil, aynı zamanda Hispanikleri, kadınları ve diğer bazı grupları da "hor gördüğünü" kaydeden Awad, "Bir başkan adayı olarak Trump'ın İslam hakkında yanlış bilgilere sahip olduğu ortadadır. Kendisi, aynı zamanda Amerikalı Müslümanların bu ülkeye ne kadar büyük hizmetler ettiğini farkında da değil" dedi.

İlişkili Haberler

Bir yanda IŞİD gibi şiddet içeren aşırılıkla mücadele edilmesi gerektiğini söyleyen Trump'ın, Amerikan toplumuna nefret saçarak tersinden aynı amaca zemin hazırladığını belirten Awad, "Trump, çoğulcu bir yapıya sahip olan Amerikan toplumuna bölücü söylemleriyle büyük zararlar veriyor. Bu yüzden gidip ona karşı oy kullanın" ifadelerini kullandı.

Trump, önceki gün CNN'de katıldığı bir programda, "İslam bizden nefret ediyor" ifadelerini kullanmış ve toplumun hemen her kesiminden tepki toplamıştı.