ABD'nin 1 numarasında "ayrılma" kampanyası

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde Trump'ın seçilmesine tepki olarak sosyal medya üzerinden "ABD'den ayrılma" kampanyası başlatıldı.

Anadolu Ajansı 10.11.2016 - 06:24

ABD'nin 1 numarasında "ayrılma" kampanyası

Demokrat Parti'nin hakim olduğu ABD'nin Kaliforniya eyaletinde, Cumhuriyetçi Partili Donald Trump'ın seçim zaferinin ardından sosyal medya üzerinden "#Calexit" kampanyası başlatıldı.

Bir ara Demokratların zaferine karşı Cumhuriyetçilerin yoğun olduğu Teksas'ta dile getirilen ayrılma fikrinin bir benzeri, "ABD'nin bir numaralı eyaleti" olarak kabul edilen Kaliforniya'da yükselmeye başladı.

ABD'nin bir numaralı ve dünyanın 6. büyük ekonomisine sahip Kaliforniya eyaletinde, Silikon Vadisi (Silicon Valley) yatırımcı ve çalışanları, Trump'ın başkan seçildiğinin ilanından hemen sonra sosyal medya üzerinden "Calexit" kampanyası başlattı.

İsim olarak İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma projesi Brexit'den esinlenen kampanya için #Caleavefornia etiketi de kullanıldı.

Sosyal medya mesajlarının birinde, Los Angeles'ta yaşayan bir kullanıcı, "Kendimi artık bundan sonra Amerikalı görmüyorum, ben Kaliforniyalıyım" ifadesini kullanırken, eyalet sınırları içinde yaşayan bir başka kullanıcı da espirili bir şekilde "Avakadolarımızı ve yasal marihuanamızı alıp #CalExit veya #CalifrEXIT yapalım" mesajını attı.

Bu arada, başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'nin adayı Hillary Clinton'ı destekleyen "Batı Yakası"nda Pasifik Okyanusu kıyısındaki Washington, Oregon ve Kaliforniya eyaletlerinin tamamının ABD'den ayrılmasını isteyen twitter mesajları da atıldı.

Silikon Vadisi'ndeki teknoloji şirketleri, uçak, silah, eğlence ve sinema endüstrisiyle ABD ekonomisinde önemli role sahip eyalette, yatırımcı Shervin Pishevar, Başkanlık seçiminden önceki bir açıklamasında, Trump kazanırsa ABD'den ayrılıp eyaletin kendi meşru yönetimini kurmak üzere bir kampanya başlatacağını belirtmişti.

Sayfa Yükleniyor...