McChrystal, uluslararası güçlerin Taliban'a karşı kullandığı stratejinin işe yaramadığını itiraf edecek.

BBC'nin aktardığı habere göre McChrystal, Afgan halkının Amerika ve müttefiklerine karşı bir güven krizi yaşadığını; çünkü Taliban'la savaşın, onların yaşamını iyileştirmediğini belirtecek ve "önceliğimiz Afgan halkının korunması olmalı" diyecek.

McChrystal ayrıca, Taliban'la daha fazla diyaloğa girilmesinden yana olduğunu belirterek Taliban militanlarına iş bulunduğu takdirde sorunun yüzde 60 oranında çözüleceğini savunacak. Amerikalı General, Stanley McChrystal raporunda açıkça, "bu strateji başarısız" diyecek.

General McChrystal'a göre aslında Afgan ordusunun güvenlik konusunda öncülüğü üstlenmesini sağlamak gerekiyor. Ama bunun gerçekleşebilmesi için en az üç yıl geçmesi gerekebilir.Hatta polis açısından bu süre daha bile uzun olabilir.

‘ÖNEMLİ OLAN ALMAK DEĞİL TUTMAK’
Amerikalı General, Afganistan raporunda, "çatışıp köyleri almanın yeterli olmadığını, onları ellerinde tutmaları gerektiğini" vurgulayabilir.

General McChrystal, bunun yanı sıra "Taliban saflarında çarpışan savaşçıları kazanmayı hedeflemeleri"nin önemine dikkat çekiyor.

Raporda Afganistan'daki asker sayısından söz edilmeyeceği belirtiliyor. Bu konuda bu yılın sonlarına doğru bir başka rapor yayımlanması bekleniyor. Ama dikkatli bir okuyucu için General, gereken bütün ipuçlarını veriyor.

General McChrystal'ın belki de yayımlanmayacak olan raporu Başkan'ın önüne gittiğinde, Obama'nın, bir durum değerlendirmesi yapması gerekecek. Ne de olsa, kamuoyu yoklamalarına göre halkın desteğini kaybetmeye başlayan bir savaşa yeni kaynak ayırmak, o kadar kolay bir siyasi karar değil.