ABD'nin gizli küresel casusluk programı hakkında dünya basınına belgeler sunan Edward Snowden, itiraflarını yaptığı Hong Kong'tan bugün ayrılarak Moskova'ya geldi.

Snowden, Hong Kong'ta bulunduğu süre içinde izini kaybettirmiş ve ABD'nin yakın takibine alınmıştı. ABD her ne kadar iadesini istese de, Snowden bugün Rus havayolları Aeroflot uçağıyla Moskova'ya iniş yaptı.

Snowden'ın Hong Kong'u terk etmesinden kısa bir süre önce açıklama yapan Wikileaks, 30 yaşındaki eski CIA ajanının 'demokratik bir ülkeden sığınma hakkı talep edeceğini' belirtmişti.

Bazı kaynaklar, Snowden'ın İzlanda'dan sığınma hakkı talep edeceğini öne sürerken, NSA itirafçısının Moskova'dan sonra Venezuela veya Küba'ya gidebileceği öne sürüldü.

Interfax haber ajansı, Snowden'ın havaalanında kalacağını ve yarın Küba'ya uçacağını öne sürdü.

EKVADOR'A MI SIĞINACAK?
Russia Today, Snowden'ın uçağının iniş yaptığı dakikalarda Ekvador büyükelçiliğine ait araçların da havaalanına geldiğini belirtti.

Ayrıca, Snowden'ın Ekvador büyükelçiliğinden gelen bir doktor tarafından muayene edildiği bilgisi verildi.

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange, ABD'ye teslim edilmemek için bir yıldır Ekvador'un Londra büyükelçiliğinde kalıyor.

ABD'NİN TALEBİ REDDEDİLMİŞTİ
Washington yönetimi, Snowden'ın gözaltına alınmasını talep etmiş ancak Çin'in iki özel idare bölgesinden biri olan Hong Kong bu talebi reddetmişti.

Çinli yetkililer, 'Snowden'ın gözaltına alınması için yeterli bilgi olmadığı gibi, Hong Kong'u terk etmesini engelleyecek bir yasal kısıtlama için neden bulunmadığını' açıklamıştı.

Hong Kong yönetimi, konu hakkında ABD ile temasa geçildiğini ve Snowden'ın iddia ettiği gibi 'Çinli kurumların ABD tarafından siber saldırıya uğradığı hakkında bilgi verilmesini' istemişti.