ABD'nin Dini Özgürlükler Raporu'nda ilk kez FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Girişimi yer aldı

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın açıkladığı “Dini Özgürlükler Raporu”nda FETÖ ve “15 Temmuz Darbe Girişimi” ilk kez yer alırken, Türkiye’ye yönelik bazı eleştiriler yapıldı.

16.08.2017 - 01:51

ABD'nin Dini Özgürlükler Raporu'nda ilk kez FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Girişimi yer aldı

ABD Dışişleri Bakanlığı 2016 yılı “Dini Özgürlükler Raporu”nu açıkladı. Dışişleri Bakanı Rex Tillerson tarafından açıklanan raporda FETÖ ve "15 Temmuz Darbe Girişimi” ilk kez yer alırken, Türkiye’ye eleştiriler de yöneltildi.

Dini özgürlükler raporunda aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 199 ülke ve dünyadaki bazı bölgelere ilişkin bilgiler yer alıyor.

Raporun Türkiye’yle ilgili kısmında ilk kez FETÖ ve “15 Temmuz Darbe Girişimi” yer aldı.

Türkiye’nin Gülen hareketini terör örgütü olarak tanımladığı belirtilirken, darbe girişiminin arkasında yine bu örgütün olduğuna inanıldığı ifade edildi.

"TÜRKİYE ALEVİLERE ADİL YAKLAŞIM SERGİLEMİYOR"

Türkiye’ye eleştirilerin de yöneltildiği raporda Türkiye’nin Sünni olmayan Müslüman inanç gruplarına adil yaklaşım sergilemediği ifade edilirken, bu duruma örnek olarak Aleviler gösterildi.

Dışişleri Bakanı Tillerson, raporun Türkiye kısmını okurken Alevilerin ötekileştirildiğini ve şiddete maruz kaldığını belirtti.

Raporda Türk hükümetinin Müslüman olmayan azınlıkların dini haklarını engellediğini savunuldu ve nüfus cüzdanlarındaki din bölümüne ateist ve alevi yazdırılamadığı vurgulandı.

Terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla 7 ekim 2016 tarihinden beri İzmir'de tutuklu bulunan Papaz Andrew Brunson serbest bırakılması gerektiği ifade edildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yayınladığı raporda Suudi Arabistan, Türkiye ve Çin; dini özgürlüklerin en çok tırpanlandığı ülkeler olarak göze çarptı.

"DAEŞ DÜNYADAKİ DİNİ ÖZGÜRLÜKLERİN EN BÜYÜK DÜŞMANI"

DAEŞ'in Yezidilere, Hristiyanlara ve Şiilere karşı soykırım yaptığı vurgulanan raporda, örgütün dünyadaki dini özgürlüklerin en büyük düşmanlarından biri olduğu dile getirildi.

Sayfa Yükleniyor...