ABD'nin elçilik baskınından haberi vardı'

ABD’nin Libya Büyükelçisi Christopher Stevens’ın öldürüldüğü Bingazi’deki elçilik saldırısı hakkında yeni bilgiler ortaya çıkıyor.

Haberler 25.10.2012 - 10:53

ABD'nin elçilik baskınından haberi vardı'

ABD Başkanlık seçimlerine çok az bir süre kala Obama yönetimini zor duruma düşüren Bingazi’deki elçilik saldırısı hakkında tartışmalara neden olan yeni bilgiler ortaya çıktı. Basında yer alan bilgilere göre, 11 Eylül’ün erken saatlerinde başlayan ve saatler süren saldırının başlamasından iki saat sonra, ABD istihbaratı ve Beyaz Saray’a iletilen e-posta’da, “Ensar El Şeria adlı örgütün Facebook ve Twitter’da yaptığı açıklamada saldırıyı üstlendiğini, aynı zamanda Libya’nın başkenti Trablus’taki ABD elçiliğine de saldırı çağrısında bulundukları” iletildi.

Gizli olarak arşivlenmeyen belgenin basında yer alması, Obama yönetimini saldırı hakkında bilgisi bulunmasına rağmen bunu açıklamamakla suçlayan Cumhuriyetçi Parti’nin eline geçen önemli bir koz olarak gösteriliyor.

Cumhuriyetçiler, saldırının sonrasında büyükelçi Stevens ve diğer elçilik çalışanlarının durumu hakkında kesin bilgi vermeyen Beyaz Saray’ı eleştirerek, saldırının ‘bir terörist eylem’ olduğununun bilinmesine rağmen Obama yönetiminin bunu bilerek açıklamadığını öne sürmüştü.

El Kaide, saldırıdan üç gün sonra Stevens ve üç elçilik çalışanının öldüğü eylemi üstlenmiş ve eylemin, ‘üst düzey bir liderlerinin öldürülmesinin intikamı olarak gerçekleştirildiğini’ duyurmuştu.

HÜKÜMET YETKİLİLERİ BİLDİRDİ
Saldırının bir terör eylemi olduğunu açıkça belirten e-mail’i, adının açıklanmasını istemeyen Obama yönetimine bağlı yetkililer basına iletti. Yetkililer, toplamda üç e-posta’yı basına iletirken, bu konu hakkında konuşmalarının yasak olduğunu ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Hllary Clinton, Bingazi’deki elçiliğe düzenlenen saldırının terör eylemi olduğunu bildiklerine yönelik bilgileri sakladıkları iddialarına tepki gösterdi. Clinton, “Facebook’ta paylaşılan bir bilginin tek başına delil olmayacağını biliyorsunuz... Bu durum saldırı esnasında ve sonrasındaki bilgi akışının da ne kadar dağınık olduğunu gösteriyor” dedi.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Camey, konu hakkında yaptığı açıklamada, basına iletilen e-posta’nın saldırıyla bağlantılı olan belgelerden sadece biri olduğunu belirtti. Camey, “Saldırı esnasında ve sonrasında elimize her taraftan birçok e-posta ulaştı... İstihbaratın görevi bilgi parçalarını değerlendirerek ne yaşandığı ve kimin sorumlu olduğunu tespit etmek” dedi. Beyaz Saray sözcüsü, ayrıca söz konusu e-posta’ların gizli belge kapsamında olmadığını ve sosyal medyadaki bilgilere dayandığını ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Bingazi saldırısının sorumlularını bulmak ve hataları onarmak için gereken tüm çabanın gösterildiğini belirtirken, Tunus, saldırıyla ilişkisi olduğu düşünülen 28 yaşındaki birinin gözaltına alındığını açıkladı.

Sayfa Yükleniyor...