ABD'nin, Türkiye'yle ilişkilerinde krize neden olan Rus yapımı S-400 füze savunma sisteminin bir alt serisi olan S-300 sistemine sahibi olduğu iddia edildi. 

Askeri konularda online yayın yapan 'Defense Blog' dergisi, silah meraklılarının sosyal medyada ABD'deki S-300 rampasının uydu görüntülerini yayınladığını belirtti. 

Rus uzmanların görüşü ise, sistemin ABD'ye Ukrayna üzerinden yollanabileceği şeklinde. 

Hürriyet gazetesinden Nerdun Hacıoğlu'nun haberine göre, Rusya Savunma Bakanlığı danışmanalarından ve 'Ulusal Savunma' dergisi yayın yönetmeni İgor Korotçenko, "2014 yılında Rusya ile yaşanan krizden sonra Ukrayna'daki Petro Proşenko yönetiminin ABD'ye Sovyet dönemine ait silahların sırrını verdiği üzerinde duruyoruz. Ukrayna Savunma Bakanlığı envanterinde yer alan S-300 bataryası da ancak bu ülke üzerinden Amerika'ya göç etmiş olabilir" yorumunu yaptı. 

Korotçenko ayrıca 1980 yapımı olduğu tahmin edilen S-300 modeliyle şimdiki S-300 ve S-400 arasında büyük fark olduğunu belirterek, "Onların elindeki modası geçmiş eski sistem. İstedikleri kadar inceleyebilirler. Faydası olmayacaktır. Çünkü şu an Rusya'nın kullandığı teknoloji çok farklı. S-400'lerde günümüzde kullanılan teknoloji çok farklı" dedi. 

'Defense Blog' ise, ABD'nin S-300'ü savaş uçakları eğitiminde düşman sistemini taklit etmek için kullandığını öne sürdü. Sovyet Rus döneminden beri üretilen S-300'ler 1978 yılından bu yana hizmette.