ABD'nin Libya Büyükelçisi öldürüldü

ABD’nin Libya Büyükelçisi Bingazi’de düzenlenen saldırıda öldürüldü. Saldırıda üç elçilik çalışanının da hayatını kaybettiği belirtildi.

12.09.2012 - 12:17

ABD'nin Libya Büyükelçisi öldürüldü

Uluslararası haber ajansı Reuters’ın haberine göre, Libya'nın Bingazi kentindeki ABD elçilik binasına düzenlenen roket saldırısında ABD’nin Libya Büyükelçisi Christopher Stevens ve diğer üç elçilik yetkilisi hayatını kaybetti. Libya İçişleri Bakan Yardımcısı Vanis el Şerif, Stevens ve diğer üç yetkilinin öldüğünü doğruladı.


Libyalı yetkililer, dün gece elçiliğe düzenlenen saldırı sonucunda büyükelçinin öldüğünü belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, dün geç saatlerde yaptığı açıklamada, “Bingazi’deki elçilik binasının militanlar tarafından saldırıya uğradığını ve Libyalı yetkililerle elçiliği koruma altına almaya çalıştıklarını” söylemişti.

Dışişleri Bakanlığı ayrıca, elçilik binası çevresinde yaşanan çatışmalarda bir elçilik çalışanının hayatını kaybettiği bilgisini vermişti. Bakanlık, elçilik etrafındaki yolların kapatıldığını binanın güvenlik kordonuna alındığını belirtti.

ARACI ROKETLE VURULDU
Libyalı yetkililer bugün yaptıkları açıklamada, ABD büyükelçisi Stevens ve diğer üç çalışanın, Stevens'ın aracına roket isabet etmesi sonucu öldüğünü belirtti. Yetkililer, Reuters’a verdikleri bilgide, “ABD’nin Libya Büyükelçisi ve üç elçilik çalışanı, militanların düzenlediği roket saldırısında hayatını kaybetti” ifadesini kullandı. Stevens'ın kısa bir süreliğine Bingazi'de bulunduğu öğrenildi.

ABD'nin başkent Trablus'taki elçiliğindeki yetkililer ise ölümler hakkında kesin bir açıklama yapmadı ve sadece bir elçilik yetkilisinin hayatını kaybettiğine dair bilgileri olduğunu söyledi.

Stevens, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'la. Stevens, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'la.

Bingazi'deki elçiliğe düzenlenen saldırı, Mısır'ın başkenti Kahire'deki ABD elçiliğinde düzenlenen eylemi takip etti. Militanların, el yapımı bombalar atarak elçiliğin etrafında yangın çıkardığı ve binanın kısa sürede alevler arasında kaldığı belirtildi. Libyalı güvenlik güçleri ağır ateş altında geri çekilmek zorunda kaldı.

Stevens'ın, çatışmaların şiddetlenmesi üzerine araçla daha güvenli bir noktaya gitmek için yola çıktığı ancak bu esnada aracının roketle vurulduğu belirtildi. Libyalı yetkililer, ABD'nin bugün bir helikopter göndererek büyükelçinin naaşını alacağını, ilk önce Trablus'a ardından da ABD'ye götüreceğini söyledi.

GÖREV ESNASINDA ÖLDÜRÜLEN İKİNCİ BÜYÜKELÇİ
ABD, Stevens'ın ölümüyle görev esnasında ikinci kez bir büyükelçisini kaybetmiş oldu. 1978'de Afganistan elçisi olarak atanan Adolph Dubs, Sovyetlerin Afganistan işgalinde yaşanan bir rehine krizinde çıkan çatışmada öldürülmüştü.

ABD, Dubs'ın ölümü sonrasında 2002'ye kadar Kabil'e büyükelçi atamamıştı. Stevens, ABD'nin görev başında kaybettiği ikinci büyükelçi oldu.

OBAMA'DAN KINAMA
ABD Başkanı Barack Obama, Libya Büyükelçisi Christopher Stevens'ın öldürüldüğü saldırıyı 'en ağır biçimde kınadığını" açıkladı. Obama, "dini inançlara yapılan saygısızlıkları kabul etmediklerini ancak anlamsız şiddete karşı olduklarını" belirtti.

Libya Cumhurbaşkanı Muhammed Yusuf el-Magarif, El Cezire televizyonunda yaptığı açıklamada "ABD'ye, halkımıza ve tüm dünyaya yaşananlar nedeniyle özür dileriz" dedi. El-Magarif'in mecliste yaptığı konuşma El Cezire televizyonundan canlı yayınlandı.

Libya'nın Başbakan Yardımcısı Mustafa Ebu Şagur, ABD Büyükelçisi Christopher Stevens'ın öldürülmesiyle sonuçlanan saldırıyı Twitter üzerinden kınadı. Ebu Şakur, "ABD elçiliğine düzenlenen ve Stevens ile üç diğer yetkilinin ölümüyle sonuçlanan korkakça saldırıyı kınadığını" ifade etti.

Papa, ABD'li büyükelçinin ölümünün ardından bir açıklama yayımlayarak, Ortadoğu'da barış çağrısı yaptı ve "meşru farklılıklara saygı gösterilmesini" istedi.

FİLM ÖFKESİ
Bingazi’deki saldırının, Müslüman dünyasında öfkeye neden olan İsrailli yapımcı Sam Bacile’nin filminden kaynaklandığı düşünülüyor. Dün, 11 Eylül saldırılarının 11’inci yıldönümnde, Mısır’daki Selefiler Kahire’deki ABD büyükelçiliğine saldırmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, dün yaşanan saldırının ardından, “Bazıları yapılan bu ahlaksız saldırıyı internette yayımlanan tahrik edici videonun karşılığı olarak kabul ediyor... ABD, her türlü dini inanca leke sürmeye çalışan eylemden acı duyar” ifadesini kullandı.

Müslümanlar arasında öfkeye neden olan video, Müslüman karşıtı Mısırlı Hıristiyan Morris Sadek tarafından internette yayıldı. AP haber ajansına telefonla açıklama yapan Sadek, İslam’ı “kanser” olarak tanımlarken, "Innocence of Muslims" adlı filmin provokatif bir politik açıklama olduğunu ifade etti. İsrailli 56 yaşındaki yapımcı Bacile ise yaşananlardan üzgün olduğunu ifade ederek, “Elçilik saldırısı için üzgünüm. Bu kadar büyük bir öfke doğacağını tahmin etmiyordum” dedi.

Arap basını, Bingazi'deki saldırının ardından Tunus'taki Selefilerin de ABD büyükelçiliğinde eylem düzenleyebileceğini belirtti. Mısır'da ise Müslüman Kardeşler ülke çapında protesto gösterisi yapılması çağrısında bulundu.

KAHİRE’DE ORTALIK KARIŞTI
İnternette yayımlanan amatör filmin ardından, dün birçoğunu Selefi hareketine bağlı üç bin kişi Kahire’deki ABD Büyükelçiliğine yürüdü. Birçok protestocu elçiliğin duvarına çıkmaya çalışırken, ABD bayrağı indirildi ve yerine siyah bir bayrak çekildi.

El Cezire muhabiri Sherine Tadros, protestocuların sloganlar atarak İslam karşıtı filmin yayımdan kaldırılmasını talep ettiklerini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...