ABD'nin Wisconsin eyaletinde oylar tekrar sayılacak

Yeşil Parti adayı Stein, Trump'ın kazandığı eyaletteki başkanlık seçimi oylarının tekrar sayılması için başvuruda bulundu.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.11.2016 - 05:47

ABD'nin Wisconsin eyaletinde oylar tekrar sayılacak

ABD'nin Wisconsin eyaletinde başkanlık seçimi oylarının yeniden sayılması için başvuruda bulunulduğu açıklandı.

Seçim komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, Yeşil Parti adayı Jill Stein'in, Cumhuriyetçi Partinin adayı Donald Trump'ın kazandığı Wisconsin eyaletinde oyların tekrar sayılması için müracaat ettiği bildirildi.

Açıklamada, "Komisyon, başkan adaylarından birinin başvurusu üzerine eyalet genelinde oyların tekrar sayımı için gerekli hazırlıkları yapmaktadır." ifadesine yer verildi.

Stein, başvurusuna ilişkin açıklamasında, seçim sırasında siber saldırı yapıldığı gerekçesiyle oyların yeniden sayılmasını istediğini belirtti. Geçtiğimiz günlerde akademisyenler ve aktivistlerden oluşan gruplar da Demokrat aday Hillary Clinton'ın Wisconsin, Michigan ve Pensilvanya eyaletleri için yeniden sayım isteğiyle başvuruda bulunması için çağrı yapmıştı. Clinton bu üç eyalette Trump'a ait 55 bin oyu alırsa başkan olma ihtimalini elinde tutuyor.

Wisconsin'de seçimleri kazanan Donald Trump 1 milyon 404 bin, Demokrat Parti adayı Hillary Clinton ise 1 milyon 381 bin 823 oy almıştı. Yeşil Parti adayı Stein'e sadece 31 bin 6 oy çıkmıştı. Yenilik Partisi adayı Rocky Reque De La Fuente ise bin 514 oyda kalmıştı.

Sayfa Yükleniyor...