ABD Dışişleri Bakanlığınca yayımlanan raporda teröre destek veren ülkelerin başında yine İran gösterildi.

Rapora göre İran'ın, Orta Doğu ve Afganistan'daki terörle bağlantılı faaliyetlerin planlanması ve mali yönden desteklenmesinde oynadığı rol, barış sağlama çabalarını tehdit ediyor.

Raporu değerkendiren ABD Dışişleri Bakanlığı muhabiri Kim Ghattas, Barack Obama yönetiminin Tahran'la yeniden ilişki kurmaya çalışmasına rağmen, geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da, İran'ı terör eylemlerini en faal şekilde destekleyen ülke ilân etmesina işaret ediliyor.

Amerikan raporu, İran'ın Lübnan, Irak, Afganistan ve Filistin topraklarındaki faaliyetlerinin, Körfez bölgesinde barış ve ekonomik istikrarla demokrasi sağlama çabalarını tehdit ettiğini kaydediyor.

Raporda, özellikle İran Devrim Muhafızlarının seçkin birimi Kuds gücüne değiniliyor ve İran'ın bu kanaldan terör eylemlerini ve dışardaki grupları desteklediği belirtiliyor.

Raporda ayrıca İran'ın bölgedeki müttefiki Suriye'ye de dikkat çekiliyor.

İran, Amerikan raporunu reddetti ve ABD'nin çifte standart uyguladığını bildirdi. İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki, ABD'nin Ebu Gureyb ve Guantanamo Körfezi'nde yaptıklarından sonra, başkalarını suçlamaya hiçbir hakkı olmadığını söyledi.

EL KAİDE TEHDİDİ
Raporda ayrıca Pakistan'da terör saldırılarının arttığına dikkat çekilerek El Kaide örgütünün ABD ve Batı için en büyük tehlikeyi oluşturmaya devam ettiği bildiriliyor.

Amerikan Dışişleri Bakanlığındaki terörle mücadele masası koordinatör vekili Ronald Schlicher, El Kaide'nin Pakistan'ın sınır bölgelerinde yeniden gruplandığını söyledi.

Schlicher, "El Kaide ve El kaide'yle bağlantılı gruplar, ABD ve ortakları açısından en büyük terör tehdidi oluşturmaya devam ediyor" dedi.

Ronald Schlicher, "El Kaide'nin, Afgan-Pakistan sınırını, saklanabilecekleri, eğitim görebilecekleri, üyeleriyle iletişim kurabilecekleri, saldırı planlayabilecekleri ve Afganistan'daki ayrılıkçılığı destekleyecek savaşçıları gönderme planı yapabilecekleri güvenli bölge olarak kullandığını" kaydetti.

Washington, İslamabad yönetiminin çökebileceğinden kaygı duyuyor.

Geçen hafta ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Taleban savaşçılarının nükleer güce sahip Pakistan açısından ciddi bir tehlike yarattığını söylemişti.KÜBA HALA LİSTEDE
Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın yıllık raporunda, Küba'ya da yer veriliyor.

Barack Obama yönetiminin, Havana ile ilişkileri düzeltme girişimlerinde bulunurken, bu yılki kara listeden Küba'yı çıkaracağı söylentileri dolaşıyordu.

Ancak raporda, Küba hükümeti, artık sınırları ötesindeki silahlı mücadeleleri faal şekilde desteklemiyor olsa da, ülkenin, çeşitli terör eylemcilerine güvenli bir sığınak oluşturmaya devam ettiği öne sürüldü.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin asla terör eylemlerini desteklemediğini belirtti; Bush yönetimininse devletler hukukunu ihlal ettiğini ve işkence uyguladığını kaydetti.