Kırgızistan Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev, Meclis Uluslararası İşler Komitesi'nin oturumunda, Manas Uluslararası Sivil Havaalanı'nda faaliyet gösteren ABD askeri hava üssü ile ilgili açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev, Amerikan askeri hava üssünün kapatılmasıyla ilgili notanın ABD tarafına 180 gün önceden verileceğini belirterek "Yani bu yılın sonunda, tahliye ihtarı vereceğiz" dedi.

Kırgızistan'da, 2001 yılında açılan ve Afganistan'a ikmallerde kullanılan üssün kapatılmasına 2009 yılında karar verilmiş, daha yüksek kirada ABD ile anlaşan Kırgızistan, üssün kira anlaşmasını Haziran 2014 tarihine kadar uzatmıştı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, daha önce yaptığı açıklamada, ABD askeri hava üssünün 2014 yılında sona erecek kira anlaşmasını uzatmayacağını belirtmişti.

HEM ABD'NİN HEM RUSYA'NIN ÜSSÜ VAR
Kırgızistan, topraklarında hem Amerikan hem de Rus üssü bulunduran tek ülke. ABD ve NATO birliklerinin Afganistan'daki operasyonları için kullandığı Manas üssü, 2001 yılında 11 Eylül saldırılarının ardından kurulmuştu. Bin askerin görev yaptığı üssün adı daha sonra "Transit Sevkiyat Merkezi" olarak değiştirilmişti.

Günde ortalama 50 geniş gövdeli askeri uçağın iniş-kalkış yaptığı üs, Uluslararası Manas Havalimanı içerisinde bağımsız bir bölge olarak yer alıyor.