ABD Dışişleri Bakanlığı Şubat 2009'da, tüm dış temsilciliklerden, ülkenin ulusal güvenliği için önem arzeden tesislerin listesini çıkarmasını istemişti. Wikileaks, son olarak ABD’nin ulusal güvenliği için büyük önem atfettiği, bu listeyi de içeren 'gizli' ibareli bir belgeyi yayınladı.

ABD'li diplomatların, zarar görmesi halinde, Amerikan çıkarlarının tehlikeye gireceğini söylediği tesisler arasında yüzlerce petrol tesisi, boru hattı, denizaltı kabloları ve fabrikalar ile Kongo'daki bir kobalt madeninden, Avustralya'da panzehir üreten bir fabrikaya, Danimarka'da insülin imal eden bir laboratuvara kadar pek çok tesis var.

Listede Türkiye’ye ait önemli tesisler ise İstanbul Boğazı, Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru hattı ile isimleri listede verilmiş bazı metal fabrikaları olarak sıralanıyor. 

'TERÖRİSTLER İÇİN HEDİYE PAKETİ'
Muhtemelen Wikileaks'in şimdiye kadar yayımladığı en tartışmalı belge olduğunu söylenen bu liste, güvenlik uzmanları tarafından 'Terör örgütleri için bir hediye paketi' olarak nitelendiriyor. . İngiliz ulusal güvenlik uzmanı Malcolm Rifkind, Wikileaks’in bu bilgileri ifşa ederken, bilgilerin terör örgütlerine hizmet edebileceği konusunda hiçbir tedbir almadığını ifade etti.

Rifkind, Wikileaks’in yayımladığı belgeyle “sorumsuzluğunu iyice ortaya koyduğunu” belirtirken, Wikileaks, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton tarafından onaylanan belgenin, ABD hükümetinin diğer devletlerden bilgileri dışında önemli bilgi transfer ettiğini ortaya koyduğunu ileri sürdü.

Wikilieaks sözcülerinden Kristin Hrafnsson, belgenin “istihbarat çalışmalarında bulunmadıklarını iddia eden ABD hükümetine bağlı elçilik ve diplomatları haksız çıkardığını” ifade etti. Hranfsson, “Belge dünyanın dört bir yanındaki varlıklar için önemli stratejik detaylar içeriyor. Ancak bu varlıkların adreslerini, güvenlik önlemlerini ifşa etmiyor. Tersine, ABD’li diplomatların bu varlıklar üzerinde geri bildirim istediklerini gösteriyor” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü P.J Crowley, “Bu bilgiler ulusal ve ekonomik güvenlik adına kritik öneme sahip altyapı ve temel kaynaklar hakkında detaylar içeriyor” dedi ve Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’yi hedef almak isterken birçok ülkeyi tehlikeye attığını söyledi.