ABD’ye Türkiye’den böbrek ticareti

ABD'nin New Jersey eyaletinde ortaya çıkartılan büyük yolsuzluk ve örgütlü suç skandalının bir ayağının da organ ticareti olduğu, böbrek temin edilen ülkeler arasında Türkiye’nin de bulunduğu belirtildi.

25.07.2009 - 19:35

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI'ın 10 yıllık soruşturması sonucu ortaya çıkarılan New Jersey'deki rüşvet, kara para aklama ve organ ticareti skandalının bir ucunun Türkiye'ye de uzandığı anlaşıldı.


Bir kara para aklama ağı üzerindeki soruşturmada, Yahudi hayır kuruluşları üzerinden milyonlarca doların aklandığı belirlenirken, FBI'a çalışan bir muhbirin işbirliğiyle, ABD'deki böbrek hastaları için yasadışı yollardan organ temin edildiği ortaya çıktı. 10 bin dolara satın alınan böbreklerin, 150 - 160 bin dolara pazarlandığı saptandı.

TÜRKİYE DE VAR
Ucuza böbrek satın alınan ülkeler arasında Türkiye’nin de bulunduğu, ayrıca organ mafyasının İsrail, Brezilya, Afrika ve Moldova gibi yoksul ülkeler üzerinden de bu yolla milyonlarca dolar kazandığı tespit edildi.

Aynı soruşturmada rüşvet aldıkları saptanan çok sayıda siyasinin, kara para aklama ve organ ticaretiyle ilgileri bulunmadığı da gelen bilgiler arasında.

FBI'ın operasyonlarında, aralarında 3 belediye başkanı ve hahamların da bulunduğu 40'dan fazla kişi gözaltına alınmıştı.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...