ABD'yi sarsan yolsuzluk operasyonu

ABD'nin New Jersey eyaletinde kara para aklayan, organ kaçakçılığı yapan ve aralarında hahamların da olduğu bir çeteye yönelik operasyon düzenlendi.

24.07.2009 - 10:33

ABD'yi sarsan yolsuzluk operasyonu

ABD'nin New Jersey eyaletinde yolsuzluk, kara para aklama ve insan organı trafiğini soruşturan polis 40'ı aşkın toplum liderini tutukladı.

Tutuklanan siyasetçi ve dinadamları arasında üç belediye başkanı ve beş haham da var.

Operasyonun 10 yıllık bir soruşturmanın parçası olduğunu söyleyen FBI, rüşvetin New Jersey eyaletinde siyasetin dokusuna işlediğini açıkladı.

Ortaya çıkartılan bir kara para aklama şebekesinde, hahamların işlettiği hayır kurumlarından milyonlarca doların geçtiği iddia ediliyor.

Zanlılardan biri, insan böbreği trafiğinde arabuluculuk ederek muazzam paralar kazanmakla suçlanıyor.

Bazı kişilerin daha şimdiden hüküm giymesine yol açan 10 yıllık soruşturma sonucu 300 FBI ajanı onlarca farklı yere baskın düzenledi.

İsviçre, Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail'e yayılan suçluların kara para aklama, haraç ve organ ticareti alanlarında faaliyet gösterdiği ortaya çıktı.

Washington'daki ABC radyosundan gazeteci Aaron Katersky, ''Hiçbir şüphe duymayan bazı kişiler böbreklerinden birini 10 bin dolara satmaya ikna ediliyor. İddiaya göre bu böbreği sonra 150 ya da 160 bin dolara ihtiyacı olanlara satıyorlar. Bütün bunlar da din örtüsü altında yapılmış.'' dedi.

Soruşturmayı yürüten federal savcı, bu durumun halkın güveninin korkunç bir şekilde kötüye kullanılması olduğunu söyledi.

Muhabirler büyük yolsuzluk olaylarının New Jersey'de yeni birşey olmadığına işaret ediyor.

Son bir kaç yıldır 130 farklı siyasetçi yolsuzluk soruşturmaları geçirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...