ABD'de içme sularını tehdit eden nükleer santral

ABD'deki Turkey Point Nükleer Enerji Santrali bölgedeki temiz içme suyu kaynaklarını tehdit ediyor. Reaktörlerin soğutma kanallarındaki sızmanın normalden 200 kat daha fazla olduğu belirtiliyor.

ABD'de içme sularını tehdit eden nükleer santral

ABD’nin Miami şehrinde bulunan  ve yaklaşık 1.5 milyon kişiye elektrik enerjisi sağlayan Turkey Point Nükleer Enerji Santral'nin soğutma kanallarındaki arıza "trityum" atığının normalden 200 kat daha fazla yeraltı sularına bulaşmasına neden oldu. Sızıntının santrale iki yeni reaktör eklenmesi sonrası oluştuğu belirtiliyor. 

Reaktörleri soğutmak için yapılan kanalların sızdırması, yer altında bulunan içme su kaynaklarına doğru bir radyoaktif atık akışının oluşmasına neden oluyor. 

Santralin işletmesini yapan "Florida Enerji ve Aydınlık" (Florida Power and Light) şirketi, ellerinde böyle bir veri olmadığını ama kanalların sızıntıya karşı dayanaklı olduğunu ileri sürdü. 

NORMALDEN 200 KAT DAHA FAZLA

İçme sularının yerel yönetim tarafından test edilmesi sonucu ortaya çıkan bu olayda, yapılan testlere göre içme sularının içinde bulunan trityum seviyesi normalden 200 kat daha fazla çıktı.

Trityumun nükleer enerji üretiminde kullanılan radyoaktif bir izotop olması, bölge idarecilerini hemen bu konu hakkında derinlemesine araştırma yapmaya itti.

"BUNDAN DAHA KÖTÜ OLAMAZDI" 

Konuyla ilgili açıklama yapan Güney Miami valisi ve Uluslararası Florida Üniversitesi’nde Biyoloji profesörü olan Philip Stoddard, “Bizim endişelendiğimiz bir kaç durumdan biri de buydu” dedi.

Güney Miami valisi Stoddard santralin kurulduğu bölgeye yönelik eleştirilerini şu sözlerle sürdürdü:  “Nükleer santral için iki ulusal parkın tam ortası seçilmiş. Ayrıca burası kasırgaların sık sık yaşandığı bir bölge. Herhalde bundan daha kötüsü olamazdı." 

Sayfa Yükleniyor...