‘Abhazya ve Güney Osetya tanınmalı’

Rusya Dışişleri Bakanlığı, uluslararası  toplumun Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlıklarını ilan eden Abhazya ile Güney  Osetya'nın bağımsızlığını tanıması gerektiğini bildirdi.

Anadolu Ajansı 25.08.2009 - 14:09

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Bölgedeki meşru ve yeni askeri-siyasi gerçekleri tanımadan, Güney Osetya ve Abhazya topraklarında uluslararası varlığın bulunması ya da bu varlığın genişletilmesinin mümkün olmadığı açıktır" denildi.


Moskova'nın bir yıl önce tanıdığı Güney Osetya ile Abhazya'nın temsilcilerinin Cenevre'de Batılı ülkelerin himayesindeki müzakerelere katıldığı hatırlatılan açıklamada, "tanınma sürecinin hiç kuşkusuz bölgenin barış ve güvenliğine katkı sağlayacağı" ifade edildi.

Açıklamada, "Elbette ki böylesine hassas uluslararası mevzularda baskıya başvurmak düşünülemez. Uluslararası toplumun her bir üyesi, uluslararası siyasetteki önceliklerini bağımsız olarak kararlaştırır" da denildi.

Rusya'nın ardından bu ayrılıkçı bölgeleri sadece Nikaragua tanımıştı. Diğer ülkelerin çoğu da Moskova'nın bu inisiyatifini kınamış ve bu iki bölgenin Gürcistan'ın parçası olduğunu belirtmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...