Uluslararası Af Örgütü Almanya Orta Doğu ve Kuzey Afrika Sorumlusu Ruth Jüttner, ‘’Uluslararası İnsan Hakları Günü ve BM İşkence ile Mücadele Anlaşması’nın 30. yıl dönümü’’ vesilesiyle Almanya'nın başkenti Berlin’deki bir sanat akademesinde basın toplantısı düzenledi.

‘’Suriye’deki mülteci krizi bu yüzyılın en büyük trajedilerinden biridir’’ diyen Jüttner, bölgedeki ülkelerin sığınmacıların yüzde 95'ini kabul ettiğini belirterek Avrupa ülkelerini eleştirdi.

‘’Suriyeli mülteciler konusunda AB’nin bilançosu utanç verici’’ ifadesini kullanan Jüttner, Lübnan’ın son 3 yılda Avrupa Birliği'nin (AB) aldığı sığınmacının 700 katını kabul ettiğini belirtti.

Türkiye’nin Eylül ayında IŞİD tehlikesi nedeniyle Kobani’den kaçan Suriyeli 130 bin sığınmacıya sınırlarını açtığına dikkati çeken Ruth Jüttner, "Türkiye, sadece bir hafta için AB’ye 3 yılda iltica talebinde bulunan Suriyeliler kadar sığınmacı kabul etti" dedi.

‘’Uluslararası toplum sığınmacı krizinin üstesinden gelme konusunda, Suriye'nin komşu ülkelerini yarı yolda bıraktı’’ diyen Jüttner, Aralık ayı başında Suriyeli mültecilere yönelik Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı’nın maddi imkansızlıktan dolayı durdurulduğunu hatırlattı.

Suriye'nin komşusu olan ülkelerin desteklenmesi gerektiğini belirten Jüttner, maddi kaynakların artırılmaması durumunda Suriyeli mültecileri ağır kış şartlarından dolayı felaket beklediğini söyledi.

Jüttner, Suriye’deki çatışmalarda tüm tarafların insan hakları ihlalleri yaptığını belirtti.

Suriye’deki hapishanelerdeki durumun çok korkunç olduğunu anlatan Jüttner, hücrelerin dolu olduğunu, yaralıların tedavi edilmediğini, gıda eksikliği yaşandığını ve işkence yapıldığını kaydetti.