'AB'nin çıkarlarına zarar vermeyin'

Avrupa Komisyonu Türkiye İlerleme Raporu bugün açıklandı. Raporda Türkiye'ye ifade özgürlüğü, Kürt sorunu, Uludere ve adil yargı eleştirisi yapıldı. Füle ise, müzakereleri engelleyen AB ülkelerine seslendi: "AB'nin çıkarlarına zarar vermeyin."

10.10.2012 - 15:16

'AB'nin çıkarlarına zarar vermeyin'

Avrupa Komisyonu Türkiye İlerleme Raporu'nda Türkiye ifade özgürlüğü, Kürt sorunu, Uludere ve adil yargı konularında eleştirildi. Raporda özellikle yıllardır devam eden davalara ve uzun tutukluluk sürelerine ilişkin eleştirilere ve sert ifadelere yer verildi.

İlerleme Raporu'nun açıklanmasından sonra açıklama yapan Avrupa Birliği Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, Türkiye'nin katılım müzakerelerini tıkayan ülkeleri de, "AB'nin çıkarlarına zarar vermemeleri" konusunda uyardı.

Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi'nde, AB Komisyonu'nun Türkiye ve diğer aday ülkelerle ilgili yayımladığı ilerleme raporları ve genişleme stratejisi hakkında konuşan Füle, isim vermeden, tek yanlı olarak bazı fasılların açılmasını engelleyen ülkeleri eleştirdi.

"Dinamik ekonomisi, stratejik konumu ve önemli bölgesel rolüyle Türkiye AB için kilit ülkedir" diyen AB komiseri Stefan Füle, "Katılım müzakerelerinin hız kazanması bizim ve Türkiye'nin çıkarınadır. Son yıllarda üye ülkeler arasında yeterli uzlaşma olmaması nedeniyle, kesintiye uğrayan fasıllarda çalışmaların devam etmesi önemlidir" şeklinde konuştu.

BAĞIŞ'A TEŞEKKÜR
AB'nin Genişleme Komiseri Füle, Türkiye'yle katılım müzakerelerini destekleme hedefiyle başlattıkları pozitif gündeme verdiği güçlü destek nedeniyle AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'a da teşekkür etti.

Füle, "Bakan Bağış ve arkadaşları pozitif gündem için gerçekten çok çalıştı. Pozitif gündemi sadece kendi bakanlığının değil, enerji, ekonomi ve adalet bakanlıklarının gündemi yaptı. Tutuklu yargılanan bazı gazetecilerin serbest bırakılmasıyla sonuçlanan 3'üncü yargı paketi başta olmak üzere ortaya konulan yargı paketleri beni cesaretlendirdi. Fakat temel meselelere nihai çözüm getirecek olan 4'üncü yargı paketidir. Buna yönelik çabalarını sürdürmesi konusunda Adalet Bakanı'nı takdir ve teşvik ediyorum" dedi.

TERÖRLE MÜCADELEDE DESTEK
AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten ise, terör örgütü PKK'nın saldırılarını yoğunlaştırdığını belirterek, AB'ye terörle mücadelede Türkiye'yle işbirliği ve dayanışmasını artırması çağrısında bulundu.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre ise, AB'nin Türkiye'yi "kilit ülke" görürken son 2 yılda tek bir fasılda dahi müzakereleri başlatmamasının çelişkili olduğunu söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...