AB'nin İlerleme Raporu basına sızdı

Avrupa Birliği, Türkiye İlerleme Raporu'nu 10 Ekim'de açıklayacak. Ancak raporun ayrıntıları basına sızdı. Taslak aşamasındaki raporda öne çıkan konu ifade ve basın özgürlüğündeki eksiklikler.

NTV Haber 12.09.2012 - 16:47

AB'nin İlerleme Raporu basına sızdı

Avrupa Komisyonu'nun 10 Ekim'de yayınlayacağı raporda Türkiye'nin basın ve ifade özgürlüğü konusunda kaygı verici bir gerileme sürecine girdiğine vurgu yapıldı.

Halen taslak aşamasında olan raporda Ahmet Şık, Nedim Şener gibi birçok gazetecinin tutuklu veya tutuksuz olarak yargılanmasından duyulan kaygı dile getirildi.

Terörle Mücadele Kanunu'nun basın ve ifade özgürlüğü önünde ciddi bir engel oluşturduğu belirtildi.

Avrupa Komisyonu'nun İlerleme Raporu'nda piyanist Fazıl Say'dan da bahsedildi. Piyanist Fazıl Say'ın sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan paylaştığı mesajın ardından açılan soruşturma sürecine yer verildi.

'TÜRKİYE SURİYE KONUSUNDA SOĞUKKANLI'
Suriye'deki gelişmeler de Türkiye'nin İlerleme Raporu'na girdi. Bu konuda, Ankara'nın Suriye'ye karşı soğukkanlı bir tutum sergilediğine ve uluslararası toplulukla birlikte hareket ettiğine dikkat çekti.

'EKONOMİK GÖSTERGELER İYİ'
Raporda Türk ekonomisi de mercek altına alındı. Avrupa'daki krize rağmen Türkiye'nin sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ettiğine işaret eden Avrupa Komisyonu, Türk ekonomisinin yapısal açıdan sağlam temellere dayalı olduğunu belirtti.

Büyüme hızının Avrupa ortalamasının üstünde olduğuna dikkat çekerek, cari açık ve işsizlik dışında makro ekonomik göstergelerin iyi bir seviyede olduğu raporda not edildi.

'KÜRT AÇILIMINDA İLERLEME YOK'
Avrupa Komisyonu'nun İlerleme Raporu'nda Kürt açılımı da yer aldı. Avrupa Komisyonu, terör örgütü PKK'nın saldırılarını kınarken, Kürt açılımında geçtiğimiz yıla kıyasla herhangi bir gelişmenin kaydedilmediğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...