NTV

AB'nin Nobel parası savaş çocuklarına

Dünya

Barışa yaptığı katkılar nedeniyle bu yılki Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Avrupa Birliği, yaklaşık 1 milyon Euro değerindeki para ödülünü savaş mağduru çocuklara bağışlayacağını açıkladı.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Nobel Barış Ödülü’yle birlikte verilen para ödülünü dün teslim aldı. Komisyon, 926 bin Euro değerindeki para ödülünü savaş mağduru çocuklara bağışlayacağını açıkladı.

Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso açıklamasında , "Nobel Barış Ödülü tüm dünyada uzlaşı anlamına geliyor. Bu para ödülü, geçmişte yaşanmış ve şimdi yaşanan savaşların birincil mağdurları olan çocuklara umut olmalı" dedi.

Nobel Barış Ödülü madalyası ve sertifikası, 10 Aralık günü Oslo’da düzenlenecek resmi törenle Avrupa Birliği’ne takdim edilecek.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, madalya ve sertifikayı Avrupa Birliği adına teslim alacak.

Avrupa Birliği, 60 yılı aşkın süredir Avrupa’da barış, demokrasi ve insan haklarına yaptığı katkılardan ötürü geçtiğimiz ekim ayında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştü.