Times gazetesi eski İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw'un Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine güçlü bir destek mesajı verdiği bir makalesine yer veriyor.

2001-2006 yılları arasında İngiltere dışişleri bakanlığı görevini yürütmüş olan Straw, Kıbrıs sorununun Müslüman bir ülkenin AB'ye üye olmasını kaldıramayanlar için yalnızca bir bahane olduğunu belirtiyor.

Straw'un yazısından öne çıkan bazı satırlar şöyle:

"Avrupa Birliği'nin önündeki en önemli stratejik karar, birliğin, Türkiye ile ilişkilerinin geleceğidir. Bu konuda İngiltere'nin parlamentodaki partiler üstü bir şekilde belirlediği pozisyon, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne mümkün olan en kısa zamanda tam üye olmasıdır.

Yaz aylarında, özellikle Türkiye'nin İran'a karşı daha sert yaptırımları desteklememe tutumu ardından, Amerikan Savunma Bakanı Robert Gates, Türkiye'nin AB içindeki bazı ülkeler tarafından 'itildiğini' söyledi. Bu itme, 2005 yılında Türkiye'yle müzakerelere başlama kararı üzerine yapılmış bilinçli bir muhakemenin sonucu yaşanmadı.

Avrupa ile 74 milyon nüfuslu Türkiye'nin stratejik ilişkileri, 750 bin Kıbrıslı Rum’un ve 250 bin Kıbrıslı Türkün yaşadığı Kıbrıs konusundaki müzakerelerce rehin alınmış durumda."

'TÜRKİYE'YE DAHA SERT MUAMELE EDİLİYOR'
Jack Straw, bu noktada, "Eğer müzakereler başarısız olursa, Kıbrıs'ın resmen bölünmesini düşünmeye başlamalıyız." diyor.

Straw şöyle devam ediyor:

"Türkiye'ye, büyüklüğü ve farklı ücret maliyetleri nedeniyle özellikle emeğin serbest dolaşımı konusunda onlarca yıl sürecek geçici sınırlamalar olabileceğini uzün süredir kabul etmiş olmasına rağmen, başka aday üye devletlerden daha sert muamele ediliyor."

'AB'NİN TÜRKİYE'YE DAHA ÇOK İHTİYACI VAR'
Straw makalesine, "Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne olduğundan daha fazla ihtiyacı var." diyerek son veriyor.