Adriyatik'te Türk gemileri çarpıştı

Adriyatik'te Türk yolcu gemisi "Ankara" ile Türk yük gemisi çarpıştı. Kazada 3 kişi ölürken, 5 kişi yaralandı. 8 kişinin de kayıp olduğu belirtildi.

20.10.2011 - 11:35

Deniz Line'a ait Ankara feribotu Adriyatik Denizi'nde bir Türk şirketine ail Malta bandıralı Reina 1 gemisiyle çarpıştı.

Üç bin tonluk Reina 1 kuru yük gemisi dün gece 01.00 sularında, Arnavutluk’un Durres limanının 30 kilometre açığında, Durres'ten Bari'ye doğru yaklaşık 200 yolcusuyla seyir halinde olan Ankara feribotuyla çarpıştı.

Kaza sonucu Armador Denizcilik'e ait Malta bayraklı, 78 metre uzunluğundaki Reina-1 yük gemisi batarken, 3 denizcinin öldüğü, 5 kişinin de yaralandı ve 8 kişinin kayıp olduğu belirtildi.

KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Durres Valisi Genc Alizoti, arama kurtarma çalışmalarının havadan ve denizden yoğun şekilde devam ettiğini söyledi. Batan Reina 1 gemisinin kayıp 5 personelinden sadece birinin cesedine ulaşıldığını kaydeden Alzoti, "Gerçek bir trajedi yaşandı. Kayıp Türk denizcilerin hayatlarından endişeliyiz" diye konuştu.

KURTARILAN İKİ TÜRK HASTANEDE
Kazadan yaralı olarak kurtulan iki Türk denizcinin Durres devlet hastanesinde tedavileri sürüyor. Denizcilerin ağır psikolojik travma geçirdiği belirtildi.

GENİŞ ÇAPLI SORUŞTURMA BAŞLADI
Arnavutluk kazayla ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlatırken, yabancı uzmanların da aralarında bulunduğu bilirkişi heyeti, kazanın nasıl meydana geldiği konusunda teknik rapor hazırlamak için kaza bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor.

Durres ile Bari (İtalya) arasında düzenli sefer yapan Türk bayraklı Ankara feribotu ile Novorosisk (Rusya) ile Bar (Karadağ) arasında sefer yapan 3100 ton alüminyum yüklü, sahibi ve personelinin tamamı Türk olan Malta bayraklı Reina 1 adlı yük gemisi bu gece Durres limanı açıklarında çarpışmış, kazada Reina 1 gemisi batmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...