Af Örgütü: Üç yılda 1.2 milyon Afgan evini terk etti

Uluslararası Af Örgütü, Afganistan'da yaşanan şiddet dolayısıyla son üç yılda 1.2 milyon Afgan'ın evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.

Anadolu Ajansı 31.05.2016 - 16:49

Af Örgütü: Üç yılda 1.2 milyon Afgan evini terk etti

Uluslararası Af Örgütü tarafından yayımlanan "Çocuklarım bu kış ölecek: Afganistan yerinden edilmişlere verdiği sözü tutmadı" başlıklı raporda, ülke içi mültecilerin "hayatta kalmanın eşiğinde, korkunç şartlarda yaşadığı" belirtildi.

Afgan hükümetinin, uluslararası toplumun müdahil olduğu yerlerde bile yerinden edilmiş kişiler konusunda başarısız olduğunun vurgulandığı raporda, Kabil hükümeti ve uluslararası toplum sorunla mücadele etmeye çağrıldı.

Raporda, batıdaki Herat, kuzeydeki Belh ve doğu sınırındaki Nangarhar'daki üç vilayette uygulanan pilot programların da durduğu kaydedildi.

Uluslararası Af Örgütü Güney Asya direktörü Champa Patel, ülkede artan şiddetin şüphesiz yerinden edilen kişi sayısını artıracağını söyledi.

Patel, "Bu raporda bahsini ettiğimiz rakamların ve grupların hepsi çatışmalar yüzünden yerlerini terk etmiş kişiler. Bu yüzden doğal afetlerden, Pakistan ve İran'dan dönenlerden bahsetmiyoruz" dedi.

Afganistan Göçmen Bakanlığı basın danışmalarından Hafız Ahmed Mikail ise Af Örgütü'nün raporuna karşı çıkarak, ülkede yerinden edilmiş kişi sayısının bir milyona yakın olduğunu ancak bunların bir kısmının savaş değil, doğal afetler nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldığı bildirdi.

Raporda geçen yıl 178 bin Afgan'ın hayatını riske atarak sığınma başvurusunda bulunmak için Avrupa sahillerine doğru tehlikeli yolculuklar yaptığı belirtildi.

BM verilerine göre, Afganistan'da 2014 yılının ocak-kasım döneminde meydana gelen şiddet olaylarında 3 bin 188 kişi hayatını kaybederken, 2015'te 11 bin sivil öldürüldü ya da yaralandı.

BM, bu kayıpların büyük bir kısmına Taliban’ın neden olduğunu ve geçen yıla göre sivil kayıplarda yüzde 19 artış olduğunu belirtti.

Sayfa Yükleniyor...