Af Örgütü'nden NATO'ya sert eleştiri

Uluslararası Af Örgütü, NATO'yu geçen yıl Libya'da yürüttüğü bombardımanlar sırasında 55 sivilin ölümüyle ilgili soruşturma açmamadığı için sert bir şekilde eleştirdi.

19.03.2012 - 15:23

Af Örgütü'nden NATO'ya sert eleştiri

İngiltere merkezli insan hakları kuruluşu, Libya'da hava saldırılarının başlamasından bir yıl sonra hazırladığı raporda, NATO bombardımanının evleri isabet aldığı, kadın ve çocuklar da dahil 55 sivilin ölümüne sebep olduğununu vurguluyor.

Af Örgütü, NATO'yu "unutulan kurbanlar" diye adlandırdığı bu insanların ölümleri hakkında soruşturma açmamak, ölenlerin yakınları ve akrabalarıyla ilişki kurma konusunda hiç bir çaba harcamamakla suçluyor.

'SORUŞTURMA YETKİSİ LİBYALILARADA'
NATO ise şimdiye kadar, hava saldırıları sırasında meydana gelen ölümlerden "büyük üzüntü duyduğunu" ama ölümleri araştırma sorumluluğunun esas olarak Libyalı yetkililere ait olduğunu söyledi.

Af Örgütü bu tepkiyi, "NATO'nun kendi eylemlerinin sorumluluğunu almayı reddetmesi olarak yorumluyor. Geçen mart ayında NATO'nun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi desteğiyle başlattığı hava bombardımanı "sivilleri korumak" gerekçesiyle gerçekleştirilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...