Özgür ve Adil Seçim Vakfı, Perşembe günkü cumhurbaşkanlığı ve vilayet seçimlerini 7.000 gözlemciyle izlemişti.

Vakfın ön raporuna göre seçim sandıkları sahte oylarla dolduruldu, okuması yazması olmayanlara kime oy verecekleri gösterildi, sandık başındaki yetkililer taraflı davrandı ve yalnızca Taleban değil, diğer taraflar da sindirme taktikleri uyguladı.

Ayrıca yaşı tutmayanlar da oy kullandı, bazı kişiler birden fazla oy verdi ve kimi sandıklarda adayların temsilcileri, seçim görevlilerini kapı dışarı etti.

Ancak AB gözlemcilerine göre yaygın şiddet ve sindirme kampanyasına rağmen seçim genelde iyi ve adil geçti. Afgan ve Batılı yetkililer de düşük katılıma karşın oylamanın başarılı geçtiğini ilan etmişlerdi.

KATILIM DÜŞÜK
Helmand gibi Taliban'ın güçlü olduğu bazı eyaletlerde katılımın %5'in altına düşmüş olabileceği söyleniyor. Genel katılım oranının ise %40-50 olacağı tahmin ediliyor.

Afganistan'da 2004 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, seçmenin %70'i sandık başına gitmişti.

KAYBEDEN TARAFTARLARINI SOKAĞA DÖKMEYECEK
Dün hem Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, hem de başlıca rakibi Abdullah Abdullah zaferlerini ilan etti. Seçim komisyonu yetkilileri ise iki adaya da sonucun ilanını bekleme telkininde bulundu.

İki adayın da, eğer kaybederlerse taraftarlarını sokak protestolarına teşvik etmeyecekleri konusunda ABD'nin bölgedeki özel temsilcisi Richard Holbrooke'a söz verdikleri belirtiliyor.

GEÇİCİ SONUÇLAR SALI GÜNÜ AÇIKLANIYOR
Seçimde geçici sonuçlar Salı günü, nihai sonuçlar ise Eylül ayında bekleniyor. Başta ilk sonuçların Eylül'ün ilk haftasında açıklanacağı duyurulmuştu. Ancak elle yapılan sayımın beklenenden çok daha hızlı sonuçlandığı anlaşılıyor.

Seçimin Ekim ayında düzenlenecek ikinci bir tura kalmaması için, adaylardan birinin oyların yarıdan fazlasını alması gerekiyor.
Devlet başkanlığı ve bölgesel seçimleri izleyen tek bağımsız gözlemci kuruluşu FEFA (Free and Fair Election Foundation of Afghanistan) adlı örgüt, tüm ülkede çok sayıda yolsuzluk yapıldığını açıkladı.

Örgütün başkanı Nadir Nadiri, başkent Kabil'de düzenlediği basın toplantısında, seçimleri, 2 bin 488'i kadın 6 bin 968 gözlemciyle 6 bin 200 seçim bürosunda izlediklerini belirterek, seçimlerde birçok hile ve yolsuzluk saptadıklarını bildirdi.

Kimi seçmenlerde birden fazla seçmen kartı bulunduğunu ve kimilerinin kadınlar adına oy kullandığını belirten Nadiri, kimi seçim bölgelerinde de silahlı kişilerin seçim komisyonu personelini hırpaladıklarını ve oy verme işlemine engel olduklarını kaydetti.

Nadiri, ayrıca kimi bölgelerde, resmi seçim görevlilerinin, oyların kimi adaylar lehine atılmasını sağlamak için seçmenlerin okuma yazma bilmemelerinden yararlandıklarını ileri sürerek, seçim komisyonu çalışanlarının özellikle gözlemci bulunmayan yerlerde tarafsızlık ilkesine ters düşen davranışlarda bulunduklarını savundu.

Nadiri, 36 seçim bürosundan yalnızca 6'sının açık olduğu Uruzgan gibi kimi vilayetlerde de sandıkların resmi saatleri içinde açık olmadığını belirterek, ayrıca kadınlara ayrılan 650 seçim bürosunun da kapalı olduğunu sözlerine ekledi.

Afgan gözlemci, seçimlerin ilk 2 saatinde Taliban militanlarının kimi yerlerde eşgüdümlü saldırılar düzenlediklerini de bildirdi.