Afganistan seçiminde 2. tur yapılabilir

Afganistan'da 20 Ağustos’ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde hile ve usulsüzlük yapıldığının kesinleşmesinden sonra, Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin oy oranının yüzde 48'e düşeceği ve ikinci tur seçimlerin zorunlu hale geleceği bildirildi.

Anadolu Ajansı 20.10.2009 - 01:58

Seçimleri izleyen Democracy International adlı Amerikan kuruluşu tarafından yapılan açıklamada, seçimlerdeki usulsüzlüğün belirlenmesiyle, Karzai'nin oy oranının ilk turda galibiyet için gerekli yüzde 50 barajının altında kaldığı ve bunun da Hamid Karzai ile ikinci durumdaki aday Abdullah Abdullah arasında ikinci turun yapılmasının zorunlu hale geldiği belirtildi.

BM desteğindeki Seçim Şikayet Komisyonunun yayınladığı raporun, 20 Ağustos'taki seçimlerde kullanılan oyların yaklaşık yüzde 1,3 milyonunun geçersiz olduğunu gösterdiğini belirten Democracy International, hesaplamalarına göre, yüzde 54,6 oranında oy aldığı açıklanan Karzai'nin oy oranının yüzde 48,29'a düştüğünü, yüzde 27,8 oranında oy aldığı açıklanan Abdullah'ın oy oranının da yüzde 32'ye yükseldiğini kaydetti.

Afganistan'ın BM desteğindeki Seçim Şikayet Komisyonu, ülkede 20 Ağustosta yapılan devlet başkanı seçimlerinde usulsüzlük yapıldığına ilişkin hazırladığı raporu bugün açıklamıştı.

Komisyon raporunda, seçimlerde "açık usulsüzlük" tespit edildiği ve 210 seçim merkezindeki oyların geçersiz sayılacağı belirtilmişti. Raporda, nihai kararı verecek Bağımsız Seçim Komisyonundan her adayın belirli bir oy yüzdesini geçersiz sayması istenmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...