Afganistan’a asker gönderme kararı Türkiye’nin

Amerika Birleşik Devletleri'nin Afganistan-Pakistan Özel Temsilcisi Richard Holbrooke, Afganistan'a ek asker gönderme kararını Türkiye'nin tek başına vereceğini söyledi.

NTV Haber 26.08.2009 - 11:12

İstanbul'daki "Demokratik Pakistan'ın Dostları" toplantısına katılan Richard Holbrooke, NTV Haber Müdürü Mete Çubukçu'nun sorularını yanıtladı.

Richard Holbrooke, ülkesinin bölgede terörü bitirmeyi hedefleyen stratejisinde Türkiye'nin önemli bir rolü olduğunu söyledi.

Holbrooke, "Biz, Türkiye'nin Afganistan ve Pakistan'daki rolünün yalnızca önemli olduğuna değil aynı zamanda, arttığı ölçüde istikrar açısından da o kadar iyi sonuçlar sağlayacağına inanıyoruz. Pakistan ve Türkiye halkları arasında herkesin görebileceği, emsalsiz bir yakınlık söz konusu ve Türkiye ile Afganistan arasında da özel, tarihsel ve kültürel bir ilişki var" dedi.

Washington'un Afganistan için ek asker talebini de değerlendiren Holbrooke, "Türkiye'nin Afganistan'a verdiği yardım ve askeri destek yalnızca ve yalnızca Türkiye'nin verebileceği bir karar. Ancak şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Türkiye, Afganistan'daki uluslararası çabanın yaşamsal öneme sahip unsurlarından. Türkiye ile çalışmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Ama önceki yönetimler gibi asla bir yerlere gidip insanlardan bir şeyler istemeyeceğiz. İnsanlara ne yapmaları gerektiğini söylemeyeceğiz. Bu onların kararı" şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...