Afganistan'da 65 mahkum serbest

Afganistan'ın Pervan kentinde bulunan Bagram Hapishanesi'nden ABD'nin tehlikeli olduğunu düşündüğü 88 kişiden 65'i serbest bırakıldı.

Anadolu Ajansı 13.02.2014 - 10:08

Afganistan'da 65 mahkum serbest

İnceleme komitesi yetkilisi Abdul Şükür Dadres, 65 mahkumun bu sabah salıverildiğini bildirirken, Savunma Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, gelişmeyi teyit etti.

Kabil'deki ABD Büyükelçiliği de olayı kınayarak, durumun üzücü olduğunu kaydetti.

Yazılı açılama yapan Büyükelçilik, serbest bırakılanlar arasında sivillerin, koalisyon ve Afgan güçlerinin ölmesine neden olan kişilerin bulunduğunu vurguladı.

Afganistan Başsavcılığı Sözcüsü Basir Azizi, iki gün önce yaptığı açıklamada, serbest bırakılma karanın Başsavcılık tarafından alındığını söyleyerek, "Savcılık bu 65 tutuklunun dosyalarını tek tek inceledi, fakat bunların suçlarını ispat edecek bir kanıt bulamadı, bu kişiler yakın zamanda serbest bırakılacak" ifadelerini kullanmıştı.

Guantanamo ve Irak'taki Abu Ghraib hapishanelerin benzeri olan Bagram Hapishanesi, yaklaşık bir yıl önce ABD tarafından Afgan hükümetine teslim edildi. Afgan hükümeti bu hapishanede tutulanların dosyalarını incelemek üzere bir komite görevlendirdi.

Geçen bir yılda hapishanede tutulanların dosyaları inceleme komitesi tarafından incelendi ve suçları ispat edilemeyen tutuklular serbest bırakıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...