Afganistan'da alkışlar eşliğinde infaz

Afganistan'da Taliban'ın güçlü olduğu Kandahar bölgesinde bir kişi sokak ortasında, alkışlar eşliğinde kurşuna dizilerek infaz edildi.

Haberler 11.10.2011 - 18:05

Afganistan'da alkışlar eşliğinde infaz

Cep telefonuyla çekilen bu görüntüler, Afganistan'ın yeniden Taliban'ın eline düşeceği endişesini arttırdı. Kandahar bölgesinde Nevruz adlı bir kişi, yasak ilişki yaşadığı evli bir kadının kocasını kıskançlık nedeniyle öldürdü. Geçtiğimiz ay mahkeme, Nevruz'u ölüme mahkum etti. Mahkumun infazını ise, kurbanın babasının yerine getirilmesine karar verildi.


DUADAN SONRA KURŞUNA DİZİLDİ
Cep telefonuyla çekilen görüntüler insanın kanını donduracak cinsten. Beyaz bir elbise giymiş mahkum sokak ortasında dua ediyor. Biraz sonra infazı gerçekleştirecek kişi ise elinde silahıyla duanın bitmesini bekliyor.

'KURŞUN YAĞDIR' TEZAHÜRATI
Nevruz duasını bitirdikten sonra iki kurşun sesi duyuluyor, infazı izleyen halk ise memnun olmuş gibi görünmüyor. Nevruz son nefesini verirken, çevredekiler infazı gerçekleştiren kişiyi cesaretlendirerek daha çok kurşun sıkmasını istiyor. O da Nevruz'un cansız bedenine silahında kalan son kurşunları da boşaltıyor.

Vahşi infazla ilgili Amerikan CNN televizyonuna konuşan Nevruz'un kuzeni, Hamid Karzai yönetiminin Afganistan'da güvenliği sağlayamadığını belirterek, "Güçlü bir hükümet istiyoruz. Burada polis ve hükümet yok. Taliban'ın hükümet yetkilileriyle güçlü bağlantıları var" dedi.

Taliban yönetiminin gerçekleştirdiği bu infaz, NATO ve Afgan askerlerinin pek de uzak olmadığı bir bölgede gerçekleştirildi. Bu durum, Taliban'ın ülkede kontrolü yeniden ele geçirme endişelerini gün geçtikçe artırıyor.

Sayfa Yükleniyor...