Afganistan'da Aşure günü katliam

Almanya'nın Bonn kentindeki Afganistan Konferansı devam ederken, Afganistan'da üç ayrı saldırıda 52 kişi öldürüldü, 100'den fazla kişi de yaralandı.  Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai saldırıyı kınadı.

06.12.2011 - 10:01

Afganistan'da Aşure günü katliam

Afganistan'ın başkenti Kabil'de bir Şii türbesine düzenlenen bombalı saldırıda en az 48 kişi öldü, 100 kişi de yaralandı. Mezar-ı Şerif'de düzenlenen başka bir saldırıda da 4 kişi hayatını kaybetti. Kandahar'da motorsikletle düzenlenen başka bir saldırıda da 3 sivil yaralandı.

Aşure Günü dolayısıyla Kabil'de türbede toplanan kalabalığa karşı bombalı bir saldırı düzenlendi. Afgan polisi, saldırıda 48'den fazla kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Saldırıda 100'den fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.

Afganistan'ın Mezar-ı Şerif bölgesinde bisikletle düzenlenen bombalı bir saldırıda da 4 kişi hayatını kaybetti.

ÖLÜ SAYISI ARTABİLİR
Afgan polisi, Kabil ve Mezar-ı Şerif bölgelerinde gerçekleşen saldırılarda, ölü sayısının artabileceğini belirtti.

KANDAHAR'DA MOTORSİKLETLİ SALDIRI
Afganistan'ın güneyindeki Kandahar kentinde düzenlenen bombalı saldırıda üç kişi yaralandı. Polis, bir motosiklete yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 3 sivilin yaralandığını açıkladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Berlin'de ortak basın toplantısı düzenleyen Afgainstan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ülkesinde düzenlenen saldırıları kınadı. Karzai, Afganistan'ın ilk kez önemli bir dini günde bu kadar korkunç terör eylemlerine sahne olduğunu söyledi.

PAKİSTAN'IN KABİL'LE GÖRÜŞMESİNE OLUMLU YAKLAŞIRIZ'
Karzai, Pakistan'ın Afgan barış sürecinde önemli bir rolü olduğunu da belirtti. Kabil yönetiminin Pakistan ile Taliban arasında yapılacak bir görüşmeyi olumlu karşılayacağını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...