Afganistan'da yapılan devlet başkanı seçiminin ardından yolsuzluk ve hile iddialarını araştıran bağımsız Seçime İlişkin Şikayetler Komisyonu, doğruluklarının kanıtlanması halinde seçim sonucunu etkileyebilecek 550'den fazla şikayette bulunulduğunu açıkladı.

Komisyonun sözcüsü Nellika Little, şu ana kadar oy kullanma ve sayım şlemleriyle ilgili olarak 2000'den fazla şikayette bulunulduğunu söyledi. Little, şikayetlerin yüzde 83'ünün gözden geçirildiğini, sonuca etki edebilecek olmaları nedeniyle 567'sine öncelik tanındığını kaydetti.

Diğer taraftan Afgan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin en büyük rakibieski dışişleri bakanı Abdullah Abdullah’tan yeni hile iddiaları geldi. Abdullah, BBC'ye verdiği mülakatta, birçok yerde oy sandıklarının Karzai'ye damga basılmış pusulalarla doldurulduğunu ileri sürdü.

Afganistan'da oy sayımı yavaş yavaş ilerlerken, şu ana kadar sandıklardan çıkan sonuçlar Hamid Karzai'nin önde gittiğini gösteriyor. Fakat muhalif aday Abdullah Abdullah, adil ve özgür seçimler yaşanmış olsaydı, kısmi sonuçların kendisini birinci konuma getireceğine inandığını açıkladı.

Abdullah Abdullah, ülke çapında devlet eliyle seçimlere büyük boyutlarda yolsuzluk karıştığını söylüyor.

Birinci turda cumhurbaşkanlığını garantileyebilmek için, oyların en az yüzde 50'sini almak gerekiyor. Şayet hiçbir aday bu barajı geçemezse, Afganistan ikinci tur seçimlere gidecek.

Hükümet ve muhalefet kanadı arasında seçim yolsuzluğu tartışması sürerken, Taliban militanlarının asker ve sivilleri hedefleyen yeni saldırılarda bulundu.

Güneyde yer alan Helmand, Kandahar ve Zabul bölgelerindeki saldırılarda, ölenler olduğu bildirildi ancak detaylı bilgi verilmedi.

PAKİSTAN TALİBAN KAMPINI BOMBALADI
Sınırın öte yakasında, Pakistan topraklarında ise Taliban'a karşı yürütülen operasyonda 6 militanı öldürdüklerini açıklayan Pakistan ordusu, Svat Vadisi'nde intihar bombacılarının eğitildiği bir kampı saldırı helikopterleriyle imha ettiğini bildirdi.

Pakistanlı yetkililer, bir nehrin üzerinde bir adacıkta yer alan kampta militanların bulunduğunu gizli ajanların ve yöreden kişilerin sağladığı istihbaratla belirlediklerini iddia etti. Pakistan ordusunun bölgede kontrolü yeniden sağlaması ardından bu kişilerin çoğunluğu evlerine geri dönmüş bulunuyor fakat halen yer yer çatışma haberleri alınıyor.

Svat Vadisi'nde Taliban ile Pakistan ordusu arasında çatışmaların kızıştığı dönemde yaklaşık 2 milyon sivil, evinden yurdundan kaçmak zorunda kalmıştı.