Afganistan'da kanlı sabah 10 ölü

Afganistan'ın Kandahar kentinde düzenlenen hava saldırısında aynı aileye mensup 4 kişinin öldüğü, ölenlerin 3'ünün çocuk olduğu bildirildi.

Anadolu Ajansı 05.08.2009 - 11:04

Kandahar'ın güneyindeki Arghandab bölgesindeki Kovuk köyünde, yabancı güçler tarafından düzenlenen hava saldırısının ardından, köylülerin cesetleri eyalet başkentine götürdüğü ve valilik binası önünde "Amerika'ya ölüm" sloganları attığı belirtildi.

Saldırıda evi hedef alınan ve 3 çocuğunu kaybeden Abdurrahim, gece yarısından sonra evinin üzerinde dönen iki helikopteri fark ettiğini, ardından iki füzenin evine isabet ettiğini söyledi. Üç çocuğunu ve yeğenini kaybeden Abdurrahim, 4. çocuğu ile başka bir yeğeninin de yaralandığını belirtti.

ABD ve NATO gücü yetkilileri, olayı incelediklerini açıkladı.

Yabancı güçlerin operasyonlarında sivillerin hayatını kaybetmesi, Afgan halkının büyük tepkisini çekiyor. Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin yabancı güçlere birçok kere "hava saldırılarının ve köy baskınlarının sona erdirilmesi" çağrısında bulunmasına rağmen, saldırılar devam ediyor.

Nangarhar'da yol kenarına yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu da 6 sivil öldü.

Yetkililer, ülkenin doğusundaki Nangarhar vilayetinde yol kenarına yerleştirilen bir bombanın, sivilleri taşıyan bir aracın geçişi sırasında infilak ettiğini söyledi.

Patlamada araçtaki 2 aşiret lideri ve bir özel inşaat şirketinin 4 çalışanının öldüğü belirtildi.

Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...